Kayra’nın üzümlerin kendilerine odaklandığı ve üzümlerin en yalın halini, meyve aromalarının zenginliklerini, potansiyellerini vurguladıkları serisi Allure; Allure Beyaz Kalecik Karası, Allure Crispy Chardonnay ve Allure Sauvignon Blanc olmak üzere üç farklı üründen oluşuyor. Bu serideki tüm şarapların üretilmiş olduğu üzümler erken hasat edilerek ediliyor.

Bunlardan en sevdiğimiz Allure Beyaz Kalecik Karası‘nı anlatmak istiyoruz biraz. Kalecik Karası siyah üzüm bir üzüm çeşidi ama etikette Beyaz Kalecik Karası olarak etiketlenmiş. Bunun sebebi ise siyah bir üzümü (aynı Fransızların şampanya üretirken Pinot Noir’a yaptıkları gibi) beyaz şarap yapar gibi işlemek.

Allure Beyaz Kalecik Karası 2017

Allure Beyaz Kalecik Karası %11.5 alkollü, açık somon renginde. Kalecik Karası üzümleri Denizli’den. Burun ve damakta oldukça canlı ve zengin aromalı, meyvemsi bir şarap. Burunda; taze çilek, çilekli süt, pamuk şekeri, bergamot, ahududu, nektarin, portakal çiçeği gibi aromalara sahip. Damakta ise ahududu, zencefil, yeşil erik ve kırmızı meyve aromaları ile sek, orta gövdeli ve orta asiditiye sahip ferahlatıcı bir roze. Tek başına aperatif olarak 6-8 derecede tüketilebilir. Bitişi uzun.

Allure Beyaz Kalecik Karası‘nı, kurutulmuş et, sade soğuk şarküteri etler, ızgara hamsi, sardalya, kabuklu deniz mahsullü güveç, ızgara jumbo karides, ızgara balıklar, tavuk ciğer pate, tüm salatalar, domates soslu makarnalar, ızgara sebzeler, soğuk sandviçler, paella ve sushiler ile eşleştirebilirsiniz.