Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan güzide Antakya ilimizin sahip olduğu zengin kültürel yapısı mutfağına da yansımış. Sayısız milletin ve uygarlığın etkisi altında, Arabından Türküne Kürdüne her milletin kendi dokunuşuyla şu anki tarihi dokusunu oluşturduğu gibi zengin bir mutfak kültürüne de ulaşmıştır.  Antakya’nın dünya mirası olan lezzetlerini devam ettirmek amacıyla yola çıkan Antakya mutfağının Ankara’daki temsilcilerinden Zahter Gurme‘deyiz.

zahter-gurme-ankara

Kısa bir süre önce Ankara Balgat’ta hizmet vermeye başlayan Zahter Gurme’yi Antakyalı iki tatlı kız kardeş hayata geçirmiş. Kadınların iş hayatında söz sahibi olması ne kadar güzel. Kardeşlerden Gülin Ersöz, İstanbul’daki işini bırakıp Ankara’ya yerleşmiş. Antakyalı ustaları yanına alan Gülin Hanım, annesinden de öğrenmiş olduğu Antakya lezzetlerini Zahter Gurme’de uygulayıp misafirlerinin beğenisine sunmaya başlamış. Gülin Hanım’ın annesi sık sık ziyaretlerde bulunup tariflerinin doğru uygulanıp uygulanmadığını denetliyormuş. 🙂

tepsi-kebabi-zahtergurme

Antakya mutfağı’nın en meşhur lezzetlerinden biri olan tepsi kebabı (24 TL) ile başlıyoruz. Sıcacık pide ve bol köpüklü ayran ile beraber gelen tepsi kebabına pideyle etine dalıp suyuna da banaraktan afiyetle yemek lazım.

zahter-gurme-balgat

Masaya gelen meze tabağı ise Zahter Gurme’ye gelen herkese ücretsiz ikram ediliyor. Gülin Hanım, Antakya mutfağının mezelerini tanımayanlara tanıtmak amacıyla böyle bir uygulamaya gittiklerini belirtiyor. Zahter, abagannuş, Antakya usulü maydanozlu tarator, muhammara ve humus gibi lezzetlerden oluşuyor. Porsiyonlar oldukça bol. Mezelere dalıp ana yemekleri kesinlikle ıskalamayın. İlk defa denemiş olduğumuz Antakya usulü maydanozlu tarator kebaba oldukça iyi eşlik ediyor. İçerisinde maydanoz, az miktar tahin ve yoğurt bulunuyor. Favori mezelerimizden olan muhammara ve humus ağzıma layık şekilde hazırlanmış. Hatay’da ekmek dediğiniz zaman bizim lavaş dediğimiz incelikte hamur getirilir. Mekanın sıcak sıcak servis ettiği bu Hatay ekmeklerine mezeni kıstırıp yemekten büyük keyif alacaksınız.

şatokebabı

Sıra geldi ölümcül darbeye! Yukarıda görmüş olduğunuz bebeğin ismi “Şato Kebabı”.  Dış güzelliği önemli değil içi güzel olsun derler ya hep, Şato kebabının (28 TL) dışı ayrı güzel ama içinde neler saklıyor bir bilseniz.. Kaşarı dışarı taşan fıstıklı mıstıklı bir lezzet. Bunu yemeden Zahter Gurme’den ayrılırsanız cidden çok üzülürsün.

şato-kebabı

Üç güzellerle devam ediyoruz. Halka şeklinde olan “Külçe” adı verilen içerisinde rezene ve çörek otu bulanan bir tür simit diyebiliriz. Özellikle kahvaltıda çok iyi gideceğini düşünüyoruz. Üçgen şeklinde olan ıspanaklı katıklı ekmek. Ispanak çok yakışmış. Diğeri de çoğumuzun aşina olduğunu düşündüğümüz kaytaz böreği.

ankarada-yemek

Tüm bu güzel lezzetlerden sonra midemizde pek yer kalmasa da tatlı sonları çok severiz, bilirsiniz. Hele hele künefe yemekten bizi kimse alıkoyamaz. Sırasıyla künefe (10 TL), çıtır kabak tatlısı (7 TL) ve peynirli irmik helvası denedik.

tepsikebabı

Künefelik peynirle hazırlanan peynir irmik helvası (4 kişilik 30 TL) sunumuyla oldukça ilgi çekici. Üstünde Antep fıstığı ile uzata uzata yedikçe insana ayrı bir zevk veren tatlı. Yaz aylarında yanında dondurma ile servis edilebilir.

peynirliirmikhelvasi

Çıtır kabak son günlerde oldukça popüler olan bir tatlı. Bizim özellikle çok sevdiğimiz bu tatlının en büyük handikabı en kısa sürede tüketilmesi. Bu sebeple bu tatlıyı sirkülasyonun fazla olduğu mekanlarda yemekte fayda var. Bekleyip şekerlenince bir keyfi olmuyor. Genelde tahinle servis edilen bu tatlıyı biz tahinsiz servis edilmesini rica ettik. Yeşil fıstıklara bandırıp çıtır çıtır yenmeli.

ankarada-yemek-mekanları

Künefe için çok konuşmaya gerek yok. Zaten hepimizin bildiği bir tatlı. Tatlı son derken tatlı krizine bağladık. Zahter Gurme, Antakya lezzetlerini Ankara’da olup denemek isteyenler için güzel bir fırsat. Fiyatlar oldukça uygun. Mekan çocuklu aileleri de unutmamış. Küçükler için oyun alanı kurmuşlar. Hafta sonu öğle saatlerinde gittiğimizde mekanda kahvaltı servis ettiklerini de gördük. Oldukça doyurucu gözüküyordu. Aklınızda bulunmasında fayda var.

künefe-zahtergurme

Adres: Balgat mahallesi Ziyabey Caddesi no:71/b Çankaya/ Ankara

Telefon: 03122860386