Hola, amigos! Sizi sevimli bir İspanyol ile tanıştırmak isterim. Padrón biberlerinden bahsediyorum. Bu Akdenizlinin en büyük özelliği gevrek yapıda ve bağımlılık yapan bir lezzete sahip olması. Padrón biberleri İspanya’da çoğu restoranda tapas olarak genellikle yağda kızartıldıktan sonra üzerinde iri deniz tuzu ile servis edilerek atıştırmalık olarak tüketiliyor. İspanyollar Capsicum annuum türlerinden küçük, konik şekle sahip Padrón biberleri ile o kadar gurur duyuyor ki her sene Ağustos ayında adına festival bile düzenliyorlar. Padrón biberleri ismini İspanya’nın özerk bölgelerinden biri olan Galiçya’nın kuzeybatısındaki A Coruña iline bağlı Padrón kasabasından alıyor. 

padron biberi

Neyse ki bu biberleri yemek için İspanya’ya kadar gitmek zorunda değiliz. Son dönemlerde İstanbul’da Foxy, Apartıman Yeniköy ve Kadıköy’deki Atlas Mühürdar’ın mönüsünde padrón biberlerini görmek mümkün. Benim tercihim İstanbul Çatalca’da üretim yapan Damlıca Çiftliği‘nin websitesi üzerinden padrón biberlerini satın alarak evde yapmak oluyor. Hem hazırlaması çok kolay hem de tadına doyum olmaz bu lezzeti bol porsiyonda tüketmek mümkün.

Padrón Biber Kızartma Tarifi: 

  1. Padrón biberlerini yıkadıktan sonra iyice kurulayın. Sapları biberlerin üzerinde kalacak.
  2. Bir tencerede kızartacağınız biber miktarına göre zeytinayğını tavaya dökün.
  3. Yağ kızdığında padrón biberlerini tavaya koyun ve biberlerin her iki tarafının da piştiğinden emin olduktan sonra kızarmış  padrón biberlerini sıcak olarak üzerine kaba deniz tuzu / maldon deniz tuzu ile hemen servis edin.

Tarifin videosuna instagramda hesabımdan ulaşabilirsin. Videoyu izlemek için tıklamayı ve hesabımı takibe almayı unutma !

Deneyecekler için şimdiden afiyet olsun!