Sakatat ürünleri ile aranız nasıl bilmem ama biz özellikle kokoreçin hastasıyız. Öyle ki İstanbul’da ağzımıza göre kokoreç bulamayınca soluğu İzmir’de Kokoreççi Asım Usta‘da aldık. Sakatat ürünleri, Türk mutfak kültürünün olmazsa olmazlarından. Ancak sakatatlar günümüzde yavaş yavaş popülaritesini kaybetme tehlikesi ile baş başa. Çoğu insanın bu lezzetleri tanımamasının en büyük sebebi bu ürünlerin tüketilmesine karşı oluşan ön yargı ve çekinceler. Özellikle temizlik konusunda akla gelen soru işaretleri son derece haklı bir endişe sebebi. Elbette işinin hakkını vererek iyi yapan mekanlarda yok değil. Gönül rahatlığı ile kokoreç keyfi sürebileceğiniz, İzmir’deki güvenilir adreslerin başında “Kokoreççi Asım Usta” yer alıyor.

kokoreççi Asım usta izmir

Asım usta 1960 yılında, 3 tekerlekli arabayla başlamış kokoreç imalat ve satış işine. Bornova ilçesinin Çamdibi semtinde birbirine çok yakın 2 lokantası bulunuyor. Müdavimleri çok fazla. Bizim gibi midesine düşkün ve lezzet peşinde koşanların ve bu sırf burada kokoreç keyfine varabilmek için şehir dışından gelip uzun yolları göze alanların sayısı sizi sakın şaşırtmasın. Bunun en büyük sebebi Asım Usta‘nın temizliğe verdiği önem ve tabiki damaklarda bıraktığı o eşsiz tat.

Kokoreççi Asım Usta İzmir

Yıllarını kokoreçe veren Asım Usta’nın bugün en büyük yardımcısı ve destekçisi oğlu Cihan. Güzel bir internet sitesi hazırlatmışlar. Sanal tur bile var! Ayrıca instagramda da baya aktifler. Merak edenler için biz kısa bir video çektik.

Ekmek arası ya da tabakta servis edilen kokoreçlerin yanında kimyon, kekik, pul biber servis ediliyor. Masalarda ek olarak tombul biber turşusu ve jalapeno biberi var. Dileyen kokoreçe eşlik etsin diye şalgam söylüyor. Şalgam sevmeyenler ise genelde kokoreçini ayran ile tüketmeyi tercih ediyor.

İzmir'de kokoreç nerede yenir

Önden ekmek arası kokoreç söylediğimiz Astım Usta’da, ardından kuzunun gırtlak bölgesindeki et olan uykuluğun üzerine sarılmış bağırsak yani atom sipariş ettik. Tabakta baharatların renk cümbüşü arasında servis edilen atomu mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Masaya gelir gelmez gözümüz döndü. Ekmeğin arasına tabaktaki her şeyi kıstırmak istedik.

İzmir'de kokoreç nerede yenir

Atom Kokoreç

Atom Kokoreç

Kokoreççi Asım usta bugün ne yesem

Kokoreççi Asım usta Çamdibi Bornova

Asım Usta’da donmuş ürün kullanılmıyor ve her şey taze hazırlanılıyor. Kokoreç meraklılarının uğrak noktası olan bu lokantaya henüz yolunuz düşmediyse en kısa zamanda gitmenizi şiddetle öneririz!

Atom kokoreç Asım usta

Adres: Burak Reis Cad. No:194 Çamdibi-İZMİR

Telefon: 0232 462 02 14