Deniz börülcesini çok severim. Mutlaka sizlerde balıkçılarda denk gelip yemişsinizdir. Nedense özellikle söz konusu deniz börülcesi ise evde yaptığım lezzeti asla dışarıda bulamam. Ya çok fazla pişirdikleri için iyice öldürürler deniz börülcesini ya fazla talep edilmediğinden mi bilmem ama beklemiş lezzetsiz bir tabak koyuverirler önüme. Bu sebeple çok sevmeme rağmen dışarıda asla deniz börülcesi sipariş etmem. Yapması oldukça kolay aslında. Hazır zamanı gelmişken en güzelinden zeytinyağlı deniz börülcesi salatası hazırlayalım.

Deniz Börülcesi Nerede Yetişir

Deniz börülcesi deniz kıyısına yakın yerlerde yetişen bir bitkidir. Özellikle suyun gel git yaptığı alanlarda daha çok görülür. Ülkemizde en çok Gökova’da yetişmektedir. Bol tuzlu bir lezzete sahiptir. Genellikle ilkbahar aylarında tüketilir.

 

 

Deniz Börülcesi Salatası Tarifi
Tarifi Yazdır
Deniz Börülcesi Salatası Tarifi
Tarifi Yazdır
Malzemeler
Kişi sayısı:
Yapılışı
  1. İlk olarak deniz börülcelerini su ile yıkarak temizliyoruz. Çamurlu kök kısımlarını kesin ve deniz börülceleri temizlenene kadar yıkayın.
  2. Deniz börülcelerini haşlamak için bir tencereye su ile doldurun. Aynı makarna haşladığınızı düşünün. Suyun önceden kaynamış olması gerekiyor. Temizlenmiş deniz börülcelerini kaynamış suya atın ve haşlayın. Ortalama 15 dakika kadar sürede haşlanmış oluyorlar.
    deniz börülcesi
  3. Ayrı bir kabın içerisinde buzlu soğuk su hazırlayın ve haşlanmış olan deniz börülcelerini kevgir yardımı ile kabın içerisine aktarın.
  4. Deniz börülcesinin içinde bulunan sert ince dalları ayıklayın. Baş ve işaret parmağınızın yardımı ile bitkinin odunsu kısmından tutup, yeşil ip gibi olan yediğimiz kısmını çekin.
    deniz börülcesi
  5. Temizleme işlemi bittikten sonra limon, zeytinyağı ve bol sarımsaktan oluşan bir sos hazırlayıp deniz börülcelerinin üzerinde gezdirin. Tuz atmayın zaten oldukça tuzlu bir lezzeti var. Nefis deniz börülcesi salatanız hazır! Afiyet olsun..