Japon mutfağı deyince akla ilk gelen şey ne diye sorsak çoğu insandan “sushi” yanıtını alacağımıza hiç şüphe yok. Son dönemlerde ülkemizde baya popüler bu lezzeti kendi ellerinizle yapmayı öğrenmek ister misiniz? “Bugün Ne Yesem?” ekibi “Sushi nasıl hazırlanır” diye merak etti ve Nişantaşı SushiCo’nun yolunu tuttu.

sushikursu-bugunneyesem-sushico

Japon mutfağının baş tacı olan sushinin özel hazırlama tekniklerini öğrenmek için kendimizi Japon Şef Yutaka Hoshino’ya emanet ediyoruz. 15 yıldan beri Türkiye’de yaşayan şefimiz Türkçe’yi son derece güzel öğrenmiş. Öyle ki kurs süresi boyunca yaptığı espirilerle bizi kırdı geçirdi. Kendisi çok eğlenceli ve sempatik bir kişilik. Yani kurs süresince eğlence garanti.

sushi workshop-sushico-bugunneyesem

2 saat süren sushi yapım kursunda Usta Şef Yutaka Hoshino öncelikle görseller ile bize sushi tarihi hakkında kısa bir bilgi verdi ve sushi yapımında kullanılan malzemeleri tanıttı.

sushi workshop-sushico-bugünneyesem

Sıra geldi ellerin çalışmaya başlaması gereken fasıla. Şefimiz öncelikle bir salatalık soyma yöntemi gösterdi ki aman Allahım aklınız durur. O upuzun keskin bıçaklarla çalışmanın aslında göründüğü kadar hiçte kolay olmadığını anlıyorsunuz. Neyse ki beceremediğiniz anda size önceden soyulmuş ve incecik kesilmiş salatalıklardan getiriyorlar. Hazıra konmak gibisi yok!

sushico suşi workshop

sushi kursu-sushico

Sırasıyla sushiler, özel roller, nigiriler, sashimiler ve hand roller hazırladık. Dilerseniz kurs süresince yapmış olduğunuz sushileri tüketebiliyorsunuz veya paket yaptırıp eve götürüp sevdikleriniz ile paylaşabiliyorsunuz.

bugunneyesem-sushico

Kurs sonrasında SushiCo adınıza özel sertifika, SushiCo önlüğü, bandanası ve kurs süresi içinde anlatılan tüm bilgileri içeren eğitim dökümanı veriyor.

sushiworkshopu-sushico-nişantaşı

SushiCo ayrıca sushi yapımında kullanılan malzemeleri temin edebilmeniz için bir set hazırlamış. Dilerseniz istediğiniz ürünü satın alıp evde kendi sushinizi yapmak için gerekli hazırlıkları tamamlayabilirsiniz.

sushi set-sushico-bugunneyesem

Unutulmaz, keyifli bir kurs deneyimi yaşadık. Bunda şefin etkisi çok büyüktü. Bizden biri olmuş. Hiç yabancılık çekmiyorsunuz. Size öğretirken bir yandan da eğlendiriyor. Siz de bu deneyimi yaşamak isterseniz Biletix’ten sushi workshopu için biletinizi satın alabilirsiniz.

sushico sushi kursu-bugunneyesem

Son olarak şunu söyleyebiliriz ki suşi hazırlamak çok zor işmiş. Adamlar boşu boşuna senelerce bu konuda eğitim almıyorlar. Fikrimizi sorarsanız evde suşi hazırlayacağım diye gereksiz heyecanlara kapılmayın. İlla yok ben suşimi hazırlamak istiyorum diyorsanız hafta sonunuzu keyifli bir şekilde değerlendirmek adına suşi workshopuna katılabilirsiniz.