Adapazarı‘nın meşhur ve vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ıslama köfte artık İstanbul’da. Kısa süre önce Acıbadem Caddesi üzerinde açılan Isslama Köfte, kaliteli malzemeler kullanarak uygun fiyatlara yemek sunmayı amaç edinmiş bir mekan. Menü kaliteden ödün vermemek adına küçük tutulmuş. Yemek menüsü konusunda uzun süre arge çalışması yapan Isslama Adapazarı Köftecisi, ünlü Şef Eyüp Kemal Sevinç’ten danışmanlık almış. Islama köftenin farklı versiyonlarını bulabileceğiniz menüde ayran aşı çorbası, kıymalı bolu tarhana, kabak mücver, yumurtalı piyaz, sucuk porsiyon ve yoğurtlu soslu kızartma tabağı gibi farklı seçeneklerde bulunuyor.

Ayran aşı çorbası (7 TL) ve kabak mücver (5 TL) ile başladık. Salatalardan Mahalle’nin Salatası ( 12 TL) çok keyifliydi. Mevsim yeşillikleri, kuru meyveler ve tulum peynirinden oluşuyor. Oldukça hafif. Burada ıslama köfte yemek istemeseniz bile menüde hafif beslenmek isteyenler için sağlıklı seçenekler mevcut. Isslama Adapazarı Köftecisi‘nde başka mekanlarda kolay kolay bulamayacağız özenilmiş bir içecek menüsü bulunuyor. Konya yanık ayranı, beyaz üzüm şırası ve siyah üzüm şırası mekanın kendi hazırlamış oldukları içecekler. İsli ayranını mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Gelelim mekanın öne çıkan lezzetlerinden olan Islama Köfte çeşitlerine. Islama köfte (17.50 TL), yoğurtlu ıslama köfte (18.50 TL), acılı sallama köfte (17.50 TL) ve bazlama arası ıslama köfte (14 TL) olmak üzere dört çeşit ıslama köfte seçeneği mevcut. Etler, Balıkesir ve Afyon’dan getiriliyor. 24 saat pişen kemik suyuna batırılan ekşi mayalı ekmekler ızgarada bir süre pişirildikten sonra köftelerle beraber servis ediliyor. Yoğurtlu ıslama köfte aslında orijinalinde olmayan bir sunum şekli ama farklı şekillerde sunmak adına menüye eklenmiş. Yoğurt köfteyi hızlı bir şekilde soğutacağı için hemen köfteleri mideye indirmek lazım.

 

Acı sevenler için acılı sallama köfte çok iyi bir seçenek olmuş. Çok fazla acı değil, denemekten çekinmeyin. Bakır tavada acı sosla sallanarak tabağa servis ediliyor.

Sıra geldi tatlı zamanına! Menüde üç çeşit tatlı bulunuyor. Bunlar; kaymaklı sütlü kadayıf, manda sütlaç ve kaymaklı kabak tatlısı. Isslama Adapazarı Köftecisi tatlı konusunda oldukça iddialı. Buraya sadece tatlı yemeye gidebiliriz. Kadayıfla aramız pek olmamasına rağmen tüm tabağı silip süpürüyoruz çünkü tatlı o kadar hafif ve lezzetli ki masum masum yedirtiyor kendini. Fiyatı 8.50 TL.

Manda sütlaç (7 TL) ise bu zamana kadar yemiş olduğumuz sütlaçlardan tamamiyle çok farklı. Manda sütü ile yapılan ve içerisinde yumurta ilavesi olmadığı belirtilen sütlacın şekeri o kadar az ki keyifle tüketebiliyorsunuz. Maalesef bazı mekanlar basıyorlar şekeri içerisine şeker yakıcılığından yiyemiyorsunuz tatlınızı, ziyan oluyor. Ayrıca sağlıklı da değil tabi.

Sadece ıslama köftesiyle meşhur değil Adapazarı. Adapazarı’nın kabağının ününü bilmeyen yoktur diye tahmin ediyoruz. Tahinle servis edilen kabak tatlısı da seçenekleriniz arasında olabilir.

 

Adres: Acıbadem Mah. Acıbadem Cad. No:188/C7 Üsküdar

Telefon: 0216 340 07 00