Hafta sonlarının en keyifli yanı rahat rahat kahvaltı yapabilmektir. Eğer kahvaltıyı dışarıda yapacaksak gideceğimiz mekan hakkında önceden ciddi anlamda bir araştırma yapıyoruz. Serpme kahvaltı mı servis ediliyor yoksa açık büfe kahvaltı mı? Porsiyonlar nasıl? Doyurucu mu? Kullanılan ürünler kaliteli mi? Bu tüm soruların yanıtı bizim için çok önemli çünkü hafta sonuna kötü bir kahvaltı ile başlamaya asla tahammül edemeyenlerdeniz. Galata Kuledibi’nde yer alan Marmelat Cafe, Vedat Milor’un mekan hakkındaki düşüncelerini köşesinde yer verdiği andan itibaren son zamanlarda popüler olan kahvaltı mekanlarından biri. Hal böyle olunca “Bugün Ne Yesem?” ekibine de Marmelat Cafe’yi ziyaret etmek ve kahvaltısını denemek düştü. Hafta sonu gittiğimiz mekanda yoğun ilgiden ötürü insanlar kapıda kuyruklar oluşturmuş. Neyse ki biz önceden bu durumla karşılaşabileceğimizi tahmin edip rezervasyon yaptırmıştık. Marmelat Cafe, mavi beyaz renklerin hakim olduğu küçük ama sevimli bir mekan. Dekorasyonda kullandıkları dev ayna bu küçük mekana ferah bir görüntü kazandırmış.

marmelat_cafe_galata_kahvaltı

Menüsü bol çeşit kahvaltılık malzemeleri ile dikkati çekiyor. Dilerseniz kahvaltı tabağı seçeneği de var. Kahvaltılık malzemeler 9 çeşit kategoriye ayrılmış. Peynir çeşitleri. Zeytin çeşitleri. Soğuk et çeşitleri. Reçeller ve marmelatlar. Sahanda yumurtalar. Omletler. Hamur işleri. Tostlar. Sıcaklar. Çeşit bol olunca her şeyi denemek imkansız oluyor.

cafe_marmelat_galata_bugunneyesem

Peynir çeşitleri özenle seçilmiş. Divle obruk peyniri, Çorum’un Kargı tulumu, topak keçi, İzmir ve Erzincan tulum, paçal peyniri gibi peynirleri bulmanız mümkün. Kızartma peynirler de var. Peynir fiyatları 5-8TL arasında değişiyor. Kahvaltıda hamur işi tüketmeyi sevenler için biberli ekmek, sigara böreği, paçanga böreği, yumurtalı ekmek ve pişi gibi seçenekler bulunuyor. Pişisini oldukça başarılı bulduk. Eğer pişi seviyorsanız mutlaka sipariş vermelisiniz. Keyifli oluyor.

marmelat_galata_bugunneyesem

Reçeller de yine çok çeşit. Ceviz, patlıcan, tatlı patates, Osmanlı çileği, karadut gibi reçel seçenekleri mevcut. Fiyatları ortalama 4 TL. Dilerseniz bizim gibi lor yatağında reçel veya marmelat servisi isteyebilirsiniz. Lor peynirine kesinlikle karadut reçeli çok yakışıyor. Fiyatı 6 TL.

karadut_reçeli_bugunneyesem

Kahvaltıda zeytinin sizin için önemi nedir bilemeyiz ama bizim gibi zeytin delileri için Marmelat Cafe’nin zeytin çeşitleri insanın yüzünü güldürecek cinsten. Zeytinler Edremit, Tirilye, Cunda ve Hatay’dan getiriliyor. Her bir zeytin tabağının fiyatı 4 TL.

marmelat_galata_kahvaltı

12 çeşit sahanda yumurta çeşidi ile insana zor anlar yaşatan Marmelat Cafe’de Çakallı menemen (14 TL) denemeden kalkmayın. Samsun’un Çakallı yöresine özgü olan meşhur Çakallı menemeninin en büyük özelliği yumurtaların sadece sarısının kullanılarak hazırlanması. Kıvam ve lezzet olarak oldukça başarılı bulduk. Kahvaltılık çeşitliliği ve ürün kalitesi açısından değerlendirildiğinde İstanbul’un en iyi kahvaltıcısı olmaya aday olan Marmelat Cafe’ye bir gün kahvaltı için uğramanızı tavsiye ederiz.

Marmelat Cafe Adres: Bereketzade Mah. Camekan Sok. No:8A Galata, Beyoğlu / İstanbul