İstanbul’dan Ankara’ya bir kış vakti zorlu şartlar altında varmıştık. Herkes kurt gibi aç. Kulağımıza Meşhur Kayseri Tepsi Mantıcısı‘nın önceden ünü çalınmıştı. Akşamın geç bir saati olduğu için önce telefonla arayıp açık olduğundan emin olalım istedik Meşhur Kayseri Tepsi Mantıcısı‘nın. Telefondaki ses biz kapatıyoruz dedi. Yalvar yakar ikna ettik. Sağ olsunlar, bizi kırmayıp dükkanı açık tuttular ve sayelerinde midemiz bayram etti.

meşhur-kayseri-tepsi-mantıcısı

Birlik mahallesinde bulunan Meşhur Kayseri Tepsi Mantıcısı‘nın menüsü klasik Kayseri yemeklerinden oluşuyor. Etli yaprak sarma ile başladık. İncecik sarılmış bir lezzet bombası. Yaprağı Tokat’tan geliyor. Tereyağlı domates sosunda sarmaları gezdikten sonra indirin mideye. Masadakileri birbirine düşürdü etli yaprak sarma. Herkes o son kalan sarma için büyük çaba sarf etti doğrusu.

kayseri-tepsi-mantıcısı

Siparişlerin yanında masaya patates salatası da servis ediliyor. Bol baharatlı patates salatası lezzetliydi ama mantıdan önce çok yumulmamak lazım.

meşhur-kayseri-tepsi-mantıcısı

Küçücük işletmeden dev lezzetler çıkıyor. Bunlardan en ünlüsü mekana adını veren ve Kayseri gittiğinizde bile bulmakta güçlük çektiğiniz tepsi mantısı. Hamurlar minnacık şeklini aldıktan sonra tereyağlanmış tepsiye simetrik bir şekilde diziliyor ve fırınlanıyor. Kıyması konuluyor ve domates sosu eklenerek pişirildikten sonra masanıza geliyor. Yapımı oldukça zaman alan ve uğraş isteyen bir yemek yani.

meşhur-kayseri-tepsi-mantıcısı

Daha sonra üstüne yoğurt döküp tereyağı gezdiriyorsunuz ve kaşıklamaya doyamıyorsunuz. Normalde bu mantıyı rahatlıkla iki kişi paylaşabilir ama genelde kimse paylaşmak istemiyormuş. Eğer önden gelenlerle çok karnınızı doyurmazsanız tek kişi zorlanmadan bitirebilirsiniz.

nevzine

Karınları iyice doyurduktan sonra çay ikramı eşliğinde Kayseri yöresine ait olan nevzine tatlısından söyledik. Tahin ve pekmezle yapılan içerisinde ceviz bulunan şerbetli bir tatlı. İkinci bir tatlı seçeneği olarak gül baklavayı da tercihleriniz arasında bulundurabilirsiniz. Şerbetli ama çok ağır bir tatlı değil. Mantıdan sonra yeriniz kalırsa mutlaka deneyin.

gül-baklava

Adres: Birlik Mahallesi, 435.Cadde, No 42/D, Çankaya, Ankara

Telefon: 0312 4963838