Çoğu zaman İstanbul’da açılan yeni ve farklı mekanları gördükçe ”Ahh İstanbul’da olsak keşke” ”Yaaa İzmir’de neden yok şöyle şeyler” falan derdim. Ama bu sefer Türkiye’de bir ilk, tüm şehirlerden önce İzmir’de sevenleriyle buluştu. Türkiye’nin ilk ve şimdilik tek, low slow tütsüleme yapan etçisi Tok Barbekü‘yü denedik. Karabiber, tuz ve zeytinyağıyla kaplanıp, 12 saat tütsülenip, en nihayetinde 1 saat dinlendirilen ve iplik iplik olan dana döş, dana kaburga, kuzu incik ya da döş ile hazırlanmış burgerin kötü olma ihtimali yok bence. Siz deyin lokum gibi ben diyeyim ipek gibi et. (Bu betimlemeler böyle sürüp gidebilir)
Tok Barbekü‘de tercihimizi TOK MİX‘ten yana yaptık biz. Gördüğünüz tepside, tütsülenerek 12 saatte pişen 200 gram dana döş, 11 saatte pişen 340 gram kemikli dana kaburga (yaklaşık 90 gramı kemik) ve 1 adet gravyerli dana sosis var. Bu 120 gramlık Gravyerli sosis 2 saat kadar tütsüleniyor ve bence bugüne kadar yediğim en iyi sosisti. Yanında gördüğünüz üzere patates kızartması, coleslaw salatası, çubuk turşu ve kendi yaptıkları barbekü sos veriliyor. Buraya kadar her şey rüya gibi. Ama asıl konu bu tepsinin 143 tl olması. Et fiyatlarının ülkemizde yüksek olduğunu bilmeme rağmen bu fiyat bana fazla geldi. Etin kaliteli olması ya da işlemin zahmetli olmasının yine farkında olmama rağmen, burger king tepsisi gibi tepside yediğimiz 2 kişilik bir yemeğe 143 tl vermek cebimizi yordu doğrusu. Ama midemiz şenlik yaptı.
Ayrıca mekanın içinde 4 masa, dışında 4 masa vardı. Yani Tok Barbekü‘nün içinde değil de oldukça dar olan kaldırımında, gelip geçen birileri kolunuza değerken bu yemeği yiyecek olmak ve ardından yüklü bir hesap ödemek insanı düşündürüyor. Müşteriye servis stili konusunda ise şunu diyebilirim ki eğer buna sokak lezzeti diyorsanız ve tepsiyle servis edilmesi bu işin raconuysa neden bu hesapları ödüyoruz, yok eğer sokak lezzeti değilse neden plastik tepside ve sokak ortasında yiyoruz? Ayrıca mekana kadar gidip istediğiniz et türünün kalmamış olma ihtimali de var. Her neyse… Kendiniz instagram sayfalarından menüyü inceleyip, denemeye gidebilirsiniz. Sonuçta Bostanlı’ya gidip denemek, Amerika’ya gidip tütsülenmiş et yiyip dönmekten daha ucuza mal olur. Sonuç olarak etin kalitesine ve şeflerin yeteneklerine sözüm olmasa da fiyat ve ortam beni düşündürdü, yine de Tok Barbekü‘nün etlerini denemeye değer. Afiyet olsun.
Tok Barbekü Adres: Bostanlı Mahallesi, 1811. Sk. No:1, 35590 Karşıyaka/İzmir
Tok Barbekü Telefon: 02323627282