Yazın buzluğumda acil durumlar için her zaman limon granita hazır olur. Tatlı ihtiyacınızı baskılayacak bu ferahlatıcı lezzeti kavun, karpuz, çilek gibi dilediğiniz meyvelerden hazırlayabilirsiniz. Az malzeme ile hazırlaması son derece pratik. Sadece lezzeti ile değil, sunumu ile de dikkat çeken limon granita hazırlamak isterseniz bol limon ve biraz limon yaprağı oldukça iş görecektir. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!

 

Limon granita tarifine ait videoya instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz.

Limon Granita için Malzemeler:

  • 215 gram toz şeker
  • 500 ml su
  • 500 ml limon suyu
  • Misket limonu ve/veya nane yaprakları (sunum için)

Limon Granitanın Hazırlanışı: 

  1.  Kısık ateşte suyun içinde toz şekeri çözdükten sonra içerisine limon suyunu ekleyin. Limon suyunu öncesinde süzebilirseniz şahane ama süzemezsiniz hiç dert etmeyin.
  2.  Buzdolabına yerleştirdiğimiz karışımı ara ara çıkartıp (özellikle ilk başta tam olarak donmaması çok önemli) bir çatal yardımı ile oluşan buz parçalarını kırıyoruz ve bu işlemi birkaç kez belli aralıklarla uyguluyoruz. Paylaştığım linkteki reel videomda detaylı olarak bu işlemi görebilirsiniz. Çok büyük buz parçaları istemiyoruz.
  3. Sunum için içlerini boşalttığımız limon kabuğunun içine granitaları yerleştirip üzerine misket limonu kabuğu veya nane yaprakları yerleştirebilirsiniz.