Kapadokya‘ya gelenlerin en zorluk çektiği konunun yemek olduğunu düşünüyorum. Cappadox Festivali‘ne az bir süre kalmışken bölgede yemek yiyebileceğiniz yerler konusunda vereceğimiz tavsiyelerin işinize yarayacağı kanısındayım. Baştan anlaşalım lütfen. Eğer dışarıda yemek yiyeceksiniz maalesef biraz para harcayacaksınız çünkü genelde yemek fiyatları pahalı. Kapadokya‘daki mekanlarda sunulan yemekler fiyat/kalite performans açısından sizi çok tatmin etmeyebilir. Biz pek çok noktada maalesef hayal kırıklığı yaşadık ve sizlere de tavsiyede bulunurken Nevşehirli insanlara danışarak gittiğimiz yerlerdeki tavsiyeleri derledik. “Ürgüp’te Nerede Yemek Yiyebilirim?” diye aklınızda bir soracak olursanız herkesin önerdiği Ziggy hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer Uçhisar‘da yemek yemeyi düşünürseniz uygun fiyatlara lezzetli yemekler yiyebileceğiniz Kadıneli Restaurant‘ı mutlaka tavsiye ederim. Kadıneli Restaurant Uçhisarlı kadınların belediye başkanından “Biz kadınlar birlikte çalışmak istiyoruz, bize yer verin” diyerek hayata geçirilen bir kadın hareketi. Kısacası, evde oturup vakit geçirmek yerine ev ekonomilerine katkıda bulunmak ve çalışmak isteyen kadınlar için açılmış bir işletme.

Mantar Çorbası

Günün çorbası olarak şansıma en sevdiğim mantar çorbası vardı. Fiyatı 6 TL. Dayanamayıp az porsiyon yaprak sarması da sipariş ettim yanına. Tam porsiyon söylerseniz fiyatı 7 TL. Yan masadaki mantıya gözüm kayınca tadımlık bir de mantı söyleyiverdim. Obur olmak böyle bir şey maalesef. Herkesin tabağında gözüm kalıveriyor. Mantının da tam porsiyon fiyatı 10 TL. Anlaşılacağı üzere fiyatlar gayet makul. Serpme kahvaltı, menemen, erişte çeşitleri, gözleme çeşitleri, salata, tatlı çeşitleri, tost, köfte yemek ve günün yemeğinden oluşan bir menüsü var Kadıneli Restaurant‘ın.

Lahana Sarması

Kadıneli‘nin lahana sarmasını da denemeden geçmek istemedim. Oldukça lezzetliydi. Bir de kadınların yine kendi hazırladıkları erişteden söyledim. Üzerinde bölgenin meşhur kabak çekirdeğinin tozu ile servis ediliyor.

Kabak Çekirdekli Erişte

Aside Tatlısı

Tatlı olarak aside tatlısını tercih edebilirsiniz. İç Anadolu’da farklı isimler ile bilinen “Aside” tatlısını Nevşehir’de kavrulmuş un ve pekmez ile yapıyorlar.  Kadıneli Restaurant, Cappadox sebebi ile yolu bölgeye düşecekler için ufak bir tavsiye olsun.