Pakette satılan hazır dondurmaları yediğim zaman beni rahatsız eden en önemli şey içerisindeki şeker miktarı. Yoğun şekeri o kadar fazla hissediyorum ki dondurma yerken ferahlamak yerine artık neredeyse şeker tadından bayılacak hale geliyorum. Buna bir son vermek amacıyla evde dondurma denemelerine başladım. İlk olarak şeftalili dondurma hazırladım. Tarifini vermiş olduğum dondurma fark ettiyseniz su bazlı yani içerisinde süt veya krema yok. Bu sebeple buzlu bir dondurma. Şeker miktarı da az olduğu için ortaya çıkan dondurma sizi pek tatmin etmeyebilir. Eğer ben sağlıklı bir tarif arıyorum ve dondurma hevesimi almak istiyorum diyorsanız o zaman bu tarif tam size göre. Ben taze şeftalilerden hazırladım. Siz dilerseniz şeftali aromasını biraz desteklemek için içerisine 1-2 adet kuru kayısıda koyabilirsiniz. Tercih size kalmış.

şeftalili_dondurma_tarifi

Şeftalili Dondurma Tarifi
Tarifi Yazdır
Şeftalili Dondurma Tarifi
Tarifi Yazdır
Malzemeler
Kişi sayısı:
Yapılışı
  1. Kabuklarını soyup, dilimlediğiniz şeftalileri blenderdan geçirin.
  2. Diğer malzemeleri de şeftali püresine kattıktan sonra tüm malzemeleri karıştırın. Şeker miktarını kendinize göre ayarlamayı unutmayın. Dilerseniz şeker yerine bal koyabilirsiniz.
  3. Elde ettiğiniz karışımı dondurma kalıplarına koyun ve buzlukta dondurun. İsterseniz dondurma karışımının içerisine ahududu, çilek gibi taze meyveler de ekleyebilirsiniz.