Karaköy‘de uzun süreden beri sular durulmuyor. Galataport projesi ve ekonomik daralma sebebi ile pek çok mekan bölgede istikrar yakalayamadığından kapılarını kapatma kararı alırken Karaköy Novotel‘in terasında kısa süre önce açılan Mürver Restaurant herkes için bir güzel sürpriz oldu. Eski cazibesini Karaköy‘e tekrar kazandırabilecek bir aktör olmasını umduğumuz Mürver‘e Mehmet Gürs’ün kurucu ortağı olduğu İstanbul Yiyecek İçecek Grubu danışmanlık hizmeti veriyor. Mürver‘in mutfağının başında ise Şef Yılmaz Öztürk bulunuyor. Mevsimine uygun yerel üreticilerden alınan ürünlere göre menü dönemsel olarak değişiyor ve yemeklerin çoğu odun fırınında veya odun ızgarasında pişiriliyor.

Açıldığı günden itibaren yoğun ilgi gören Mürver‘de akşam yemeği için yer bulmak neredeyse imkansız. Bu sebeple mutlaka öncesinde rezervasyon şart. Oturur oturmaz kuver olarak tereyağ, ekmek ve çeşitli peynirlerin birlikteliğinden oluşan bir peynir tabağı geliyor. Konsept olarak çağdaş ve rahat bir çizgi benimsenen Mürver‘de ahşap, mermer gibi doğal malzemeler tercih edilmiş. Kuver servisinde kullanılan ahşaplar doğal görüntüleri ile hoş olsa da oldukça ağırlar (servis personelinin hem taşıması zor hemde gereksiz yere çok yer kapladıklarını düşünmeden edemiyoruz).

Otlu Mücver, Mürver Karaköy

Mürver‘in bahsini çok duyduğumuz otlu mücverinden (18 TL) denememezlik etmek istemedik. Oldukça lezzetli bir paylaşımlık hatta o kadar lezzetli ki ikinci tabağı istememek için kendimizi zor dizginledik. Mürver‘in en çok kulağımıza çalınan diğer lezzeti külde ahtapot büyük merak konusuydu. Maalesef Türkiye’de pek çok restoranda haddinden fazla yumuşatılarak pişirilen ahtapotlar tüm lezzetini kaybediyor. Acı & tatlı balık suyu ile lezzetlendirilmiş kavrulmuş ege otları ile servis edilen külde ahtapot muazzamdı. 28 TL gibi makul bir fiyata hakkı verilerek pişirilmiş enfes bir ahtapot. Tadı hala damağımızda. Bu arada belirtmiş olduğumuz bu fiyatlar Mürver ilk açıldığı zamanlardaydı. Mürver‘in güncel yemek ve şarap menüsüne ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Külde Ahtapot, Mürver Karaköy

Ardından ana yemek olarak trakya kıvırcık (2 kişilik, 105 TL) ve fener balığı kavurma (56 TL) tercih ettik. Dökümde pişmiş fener kavurma sebzelerle servis ediliyor. Açıkçası umduğumuz lezzeti yakalayamadık. Hatta neredeyse hiç dokunmadan geri göndermek zorunda kaldık.

Fener Kavurma, Mürver Karaköy

Firik pilavı, acı hoşaf ve tuzlu yoğurtla servis edilen ağır ateşte pişmiş kuzu iki kişilik servis ediliyor. Yemeğimizi antep biberli acı çikolata tatlısı ile sonlandırdık. Gerçi menüde acı olduğunu yazıyordu. Hatta garson siparişimizi alırken defalarca teyit etti acıdır diye ama gelin görün ki gelen tatlıda acıya dair bir işaret yoktu. Şansımıza içerisine acı koymayı unutmuşlar ki biz çikolatada acıyı çok severiz. Neyse olur böyle şeyler iç çektik ama tüm hevesimiz kursağımızda kaldı doğal olarak. Tatlı altında güzel bir vişne komposto üzerinde de baklava kıtırı ile servis edilmişti.

Bizim mekanda yaşadığımız en büyük sıkıntı istemiş olduğumuz şarabın doğru sıcaklıkta servis edilmemiş olmasıydı. Durumu yetkililere belirtince konuyla alakalı yardımcı olmaları önemliydi ama bu gibi benzer durumların yaşanmaması adına önceden gerekenlerin yapılması gerektiği düşüncesindeyiz. Mürver‘in oldukça geniş, deniz manzarasına sahip açık hava terası var. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında keyifle oturup kokteylinizi yudumlayabilirsiniz.

Mürver Adres: Novotel İstanbul Bosphorus, Kemankeş Cad. no: 57-59 Karaköy / İstanbul

Mürver Telefon: 02123720750