Portakal peltesi tarifi geldi! 🍊Hazırlaması çok kolay. Üşenmeyin yapın. Tatlı krizleri için buzdolabında her daim elinizin altında bulunması harika oluyor.  Benim en sevdiğim tariflerden.

Portakal Peltesi Tarifi
Tarifi Yazdır
Portakal Peltesi Tarifi
Tarifi Yazdır
Yapılışı
  1. Portakal suyu, su, yarım limonun suyunu, portakal kabuğu rendesini ve toz şekeri bir tencereye pişirmek üzere ateşe koyun. Şeker miktarını tadını kontrol ederek azar azar ekleyebilirsiniz. Ben çok tatlı iç bayıcı şekilde fazla şeker kullanmayı sevmiyorum.
  2. Nişastayı oda sıcaklığında çok az su ile ayrı bir kabın içerisinde açın. Pürüzsüz olmalı. Kaynayan portakallı karışımdan az bir miktar alıp nişastaya ekleyip, ılıklaştıyoruz. Nişastayı kaynayan portakallı karışıma ekleyip karıştırıyoruz. Kıvamın hızlı bir şekilde koyulaştığını göreceksiniz. Çok sert bir kıvam sevmediğim için ateşte fazla bekletmeden alıyorum. Taş gibi sert bir kıvam isteyenler nişasta miktarını arttırabilir.
  3. Dileyenler portakal likörü de ekleyebilirler. Kaselere portakal pektesini koyup, soğuduktan sonra buzdolabında bir gün bekletip toz antep fıstığı ile süsleyerek servis edebilirsiniz.