“Pizza deyince aklınıza ne gelir bilemeyiz ama bizim aklımıza bundan sonra Pizzeria Pera‘nın pizzaları geleceği malum!” Bu cümleyi taa seneler önce üniversite yıllarımda gittiğim Pizzeria Pera için websitesinde yazmışım. Sene 2018 ve hala bu cümlemin arkasında olmaktan mutluyum. Bu çok önemli bir şey çünkü günümüzde trend olmak çok kolay ama devamlılığı sağlayabilmek oldukça zor. Eğer insanların müdavimi haline geldiği bir mekan yaratmışsanız o zaman başarılısınız demektir. Pizzeria Pera da o bahsettiğim İstanbul’daki sayılı mekanlardan bir tanesi. Eğer bir pizza tutkunuysanız ve kötü pizzalar yemekten bıktıysanız zengin seçenekler sunan Pizzeria Pera için rotanızı Asmalımescit’te çevirin derim.

Pizzeria Pera‘nın menüsü sadece pizzadan oluşmuyor elbet. Antipasti, salata ve makarna çeşitleri de mevcut.  Tatlı da var, olmaz mı hiç! Tatlılara yazının en sonunda uzun uzun yer veriyor olacağım. 🙂 Pizzeria Pera, samimiyet ve rahatlığı çağrıştıran konseptiyle keyifle yemeğinizi yerken yanında uygun fiyata şarabınızı da içebileceğiniz şarap dostu mekanlardan bir tanesi. Bunun da imkanlı olması sağlayan en önemli faktör Pizzeria Pera‘nın sahibi Serdar Arslan’ın gerçek bir şarapsever olmasından kaynaklanıyor. Menüde yalnızca Türk ve İtalyan şarapları var. Serdar, şarap menüsünü yaparken Pizzeria Pera‘nın menüsünde bulunan yemeklerle uyumlu olacak şekilde tasarlıyor. Korku yaşamadan gönül rahatlığıyla şarap içebileceğiniz (doğru şarabı doğru şekilde servis eden) nadir mekanlardan birisi. Ayrıca, şarap seçimi konusunda Serdar’dan destek alabilirsiniz kendisi hem şarabı hem de seçtiğiniz yemekle olan uyumu hakkında size seve seve bilgi verir.

Pizzeria Pera‘nın pizzalarının en sevdiğim özelliği yedikten sonra insanı rahatsız etmeyen mükemmel hamuru ve kullanılan malzemelerin kalitesi. En az üç gün dinlenen hamurdan açılan pizzalar odun ateşinde İtalya’dan getirilen Valoriani marka taş fırınında pişiriliyor. Menüde domuz ürünlü seçenekler de mevcut. Gerçek İtalyan’ım diyip menüsünde domuz ürünü bulundurmayan mekanlardan değil anlayacağınız. Aynı zamanda gerçek bir İtalyan deneyimi yaşayabilmeniz adına Pizzeria Pera‘da İtalya radyosundan İtalyanca şarkıları dinliyorsunuz.

Quattro Formaggi, Pizzeria Pera

Margherita con Bufala, Pizzeria Pera

Pizzeria Pera‘da hangi pizzayı yersem yiyeyim hepsini çok beğeniyorum. Bol ve kaliteli malzemeler ile hazırlanan pizzalar çıtır çıtır ve tadına doyum olmuyor. Pizzadan sonra mutlaka tatlıya da yer ayırmanızı tavsiye ederim. Bir ara Pizzeria Pera‘nın sadece tatlılarına dadanmıştım. Menüde tiramisu, gelato al coco ve limon sorbe olmak üzere üç çeşit tatlı bulunuyor. Gelato al coco,Hindistan cevizi kabuğunda servis edilen Hindistan cevizli dondurma. Mekanın kendi hazırladığı bir ürün değil, hazır satın alınan bir tatlı. Oldukça hafif. Ben çok seviyorum ve yanında mutlaka bir kahve keyfi ile taçlandırıyorum. Dondurmayı önce kenarlarından yiyor en son ise ortada bulunan çikolatasını yiyorum. Denemelisiniz.

Her ne kadar bir tiramisu fanı olmasam da Pizzeria Pera‘da yediğim tiramisu beni alt üst etti diyebilirim. Denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Yanında Serdar’ın kendi hazırladığı limoncelloyu deneyin veya yanında yarı tatlı bir şarap da hiç fena olmaz diyorum. Şanslıysanız belki vişne likörü kalmıştır. Unutmadan Pizzeria Pera pazar günleri kapalı. Yolunuz buraya düşerse ki mutlaka düşürün Serdar ile sohbet etmeyi ihmal etmeyin.

Pizzeri Pera Adres: Asmalımescit Gönül Sk. No: 6, Beyoğlu İSTANBUL

Pizzeria Pera Telefon: +90(212) 243 86 43