Kemeraltı her gidişimde beni heyecanlandıran yerlerden biri. İğneden ipliğe, kıyafetten kitaba her şeyi bulabileceğiniz çarşısı, esnaf lokantaları, tarihi camii, han ve yapılarıyla ayda en az bir kere yolumu düşürdüğüm bir yer benim için. Önce alışverişinizi yaparsınız, ardından samimi bir esnaf lokantasında yemeğinizi yersiniz ve belki 300 yaşından büyük bir handa keyif kahvenizi içerek günü sonlandırırsınız. Ben ritüellerine bağlı bir insan olarak köfte yemek için her zaman Köfteci Salih‘i seçenlerdendim. Ama bu kış, minik kuzulardan kokoreç yapılma mevsiminde, bir şarap tadım etkinliği için gittiğimiz Bizim Köfteci Hidayet‘te kalmıştı aklım. (Kuzu konusunda Anthony Bourdain’e saldırdığınız gibi saldırmazsınız umarım bana 🙁 )
Bu sefer alışkanlığımın dışına çıktım ve rotamı Hisarönü’ne yani Bizim Köfteci Hidayet‘e çevirdim. Çok hareketli bir sokakta, inanılmaz kibar işletmecisinin önerisiyle yaprak ciğerimizi yedik. Köfte niyetiyle gittiğimiz için köfte yemeden dönmek de olmazdı. Yarımşar porsiyon köftenin üzerine misler gibi yaprak ciğer ideal öğün oldu bence. (Görselde 3 adet köfte duruyor. Çünkü fotoğraf çekmeden önce dayanamadım ve birini mideye indirdim.) Böylelikle akşam eve gidince ”ya bugün köfte yedik ama aklımda ciğer de kaldı” düşüncesine kapılmamış olduk. Bizim Köfteci Hidayet‘in köftesi sulu suluydu. Ciğer mis gibi tereyağında pişmişti. Ekmeği yağına banarak yemek mükemmeldi. Ayrıca bir kez daha dikkat ettim ki, masanızda ekmek bitince ekmek ekleme kibarlığı hiçbir yerde yok bence. Geçtiğimiz hafta Polonya’da çorba içerken ekmek isteyince getirilen 2 dilim ekmeğe 1 euro ödeyip ülkemizdeki durumu tatlı tatlı andım doğrusu. Salataya gelince, salata enfeeesssti. Taptaze otlarla, reyhanla, peynirle, narla ve belki 10 ayrı malzemeyle hazırlanmıştı.
Burası aynı zamanda çeşitli etleri bulabileceğiniz bir kasap. İzmir 40 derecelik yaz sıcağında değilken, serin bahar havasında bir akşam Bizim Köfteci Hidayet‘e gidip, aheste aheste oturup, rakınızı içip, etinizi yiyebileceğiniz ve aynı zamanda sokağın hareketini izleyebileceğiniz bir mekan. Yazılarımda ara ara belirttiğim gibi işletmecinin işini severek yaptığı güler yüzünden ve mekanının kalitesinden belli oluyor ve müşteri memnuniyetine yansıyor. Güler yüzü için Murat Bey’e teşekkür ediyoruz ve burayı beğeneceğinize kefil olup size öneriyoruz. Şimdiden afiyet olsun. Keyif kahvenizi içerken bizi anmayı unutmayın.

Bizim Köfteci Hidayet Adres: Konak Mahallesi, 902. Sk. No:27, 35250 Konak/İzmir

Bizim Köfteci Hidayet Telefon: 02324459055