Hikayesi olan yemekleri sevdiğimi her fırsatta dile getiriyorum. Bu sefer denemiş olduğum tatlıya adını veren çok sevdiğim bir isim; bale tarihine damgası vurmuş baş balerin Anna Pavlova. 2 gün önce kendisinin doğum günüydü. Maalesef tatlı bugüne yetişti. Rivayete göre adını Anna Pavlova’dan alan ve “Pavlova kadar hafif bir tatlı” diye benzetilen bu tatlı bizim beze veya mereng diye tabir ettiğimiz yuvaların içinde bulunan meyve kremasından oluşuyor. Ben Cafe Fernando’nun tarifini birebir uyguladım ve mangolu krema kullandım. Sonuç oldukça başarılı!

pavlova_tarifiAslında tatlının yapılışı çok kolay. Telif hakkı nedenleri ile pavlova tatlısının tarifini sizlerle paylaşamıyorum. Yumurta beyazı ve şekeri çırpınca asıl temel malzeme olan mereng yuvalarını elde ediyorsunuz. Internette araştırınca mutlaka karşınıza bir tarif çıkar. Merenglerin etrafında Hindistan cevizi rendesi var. Kreması ise mangodan oluşuyor. Orjinal tarifte verilen yağ oranı ben biraz fazla buldum açıkçası. Kendime göre azaltarak ayardım. Başka meyve kremaları ile daha sonra tekrar denemek istediğim bir tarif. Mesela, bir çilek veya vişne kreması harika olabilir diye düşünüyorum.

pavlova_tatlısı

Pavlova tatlısının Anna Pavlova’nın kendisi kadar narin, zarif bir tatlı olduğu kesin ama ne kadar hafif orası tartışmaya açık.