Yeniköy‘de daha önce La Vie En Rose’un bulunduğu yerde hizmet vermeye başlayan, Alaçatı’dan bildiğimiz Fiko Ocakbaşı açıldığı ilk günden beri yoğun ilgi görüyor. Şu anda İstanbul’un en popüler ocakbaşı burası. Haftanın her günü dolu olan Fiko Ocakbaşı‘nda rezervasyonsuz yer bulmak neredeyse imkansız. Hatta kimi ararsanız Fiko Ocakbaşı‘nda. Önceki işletmelerin efektif olarak kullanamadığı 3 bölümden oluşan mekan sanki bu zamana kadar Fiko Ocakbaşı‘nın gelmesini bekliyormuş. Özellikle ocakbaşının bulunduğu arka bahçede keyifli bir alan yaratılmış.

 

Fiko Ocakbaşı, adını işletme sahibi Fikret Aydoğdu’dan alıyor. Fikret Aydoğdu her daim ocak başında etlerle ilgileniyor; vakit buldukça da masaları dolaşıp misafirleri ile ilgileniyor. Fiko Ocakbaşı‘nda “bir ocakbaşından” beklentinizden çok daha fazla şey mevcut. Bu sebeple ben Fiko Ocakbaşı‘nı çok sevdim. Öncellikle personellerin hepsi çok iyi seçilmiş ve eğitilmiş. Kıyafetlerinden bile daha ilk anda özeni hissediyorsunuz. Oldukça ilgili ve alakalılar. Fiko Ocakbaşı, snobe edilmeden şıklığı ve konforu bir arada sunacak şekilde dekore edilmiş. Klasik alışık olduğumuz kebapçılardan bu anlamda ayrılıyor. En önemlisi de burada yediğim her şey çok lezzetli.

Masaya oturur oturmaz fındık lahmacun ve fındık pide önünüze konuluyor. Her ikisi de devamını isteyeceğiniz kadar lezzetli ama temkinli gitmekte fayda var çünkü Fiko Ocakbaşı‘nda her şey çok lezzetli. Bu sebeple hemen karnınızı atıştırmalıklarla doyurmamanızı tavsiye ederim. Ardından masaya tepsi içinde mezeler geliyor, istediklerinizi seçtikten sonra mutfakta yenileri hazırlanıp geliyor. Meze fiyatları 15 TL. Muhammara, pişmiş soğan-sarımsak ve patlıcan ezme sipariş verdik. Muhammara seviyorsanız buranınkini deneyin.

Olmazsa olmaz çiğ köfte de sofrada yerini alıyor. Fiko Ocakbaşı‘nın çiğ köftesi etli ve rahatsızlık yaratmayacak kadar acı. Mutlaka denenmeli. İçli köfte, güveçte kaşarlı mantar, güveçte kaşarlı patlıcan, adana mumbar, kuru patlıcan dolması ve humus Fiko Ocakbaşı‘nın ara sıcak çeşitlerinden bazıları. Humusu çok beğendik. Dilerseniz pastırmalı seçeneği de mevcut.

Fiko Ocakbaşı‘nın öne çıkan lezzetlerinden biri olan – Adana’da yağlı kara olarak bilinen Fiko Şiş‘i mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. “Kuzu yiyemem bana kokuyor” diyenler Fiko Ocakbaşı‘na gelince kesinlikle fikir değiştirecek. Mekan aynı zamanda kanat konusunda da oldukça iddialı. Özel sos ile terbiye edilen tavuklar çok lezzetli. Bu arada mekanın yaptıkları şalgamları da enfes. Şalgamla aram olmaması rağmen buraya her gelişimde ne hikmetse içesim geliyor.

Fiko Şiş & Fiko Kanat

Yemeğin üstüne tatlı olarak katmer, şöbiyet, aşure, künefe, fıstıklı cevizli tel kadayıf veya fıstıklı irmik helvası yiyebilirsiniz. Fiko Ocakbaşı‘na ilk gittiğimde katmer yemiştim gayet güzeldi ama son gidişimde fıstıklı irmik tatlısını denedim ve kendisine bayıldım.

Tercihinizi mutlaka fıstıklı irmik helvasından yana kullanın derim. Dilerseniz yanında dondurma servis de ediliyor. Fiko Ocakbaşı‘nda kahvaltı servisi de bulunuyormuş. Mekanda vale hizmeti mevcut.

Fiko Ocakbaşı Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Cd. 80/A, 34464 Sarıyer/İstanbul

Fiko Ocakbaşı Telefon: 02122232858