Yeniköy’ün bizi kendine çeken bir huzurlu bir enerjisi var. Yelken restoran bizi sakinliği ve çok çok lezzetli yemekleriyle büyüledi. Yeniköy’de vazgeçemeyeceğimiz bir lezzet durağımız daha oldu. Bizi kendisine aşık eden yemeği ise sıcak atıştırmalarındaki kadayıflı karides oldu. Kuyruğundan tutup çıtır çıtır yediğimiz bu karidesleri en sevdiğimiz tatlı acı sos ile servis etmeleriyse bizi mest etti. Fotoğrafını gördükçe yine yine gitmek istiyoruz. Bu lezzeti tatmadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

kadayıfa sarılı karides-yeniköy yelken

Burası karides severler için tam bir cennet. Kadayıfa sarılı karidesten sonra mutlaka karides dinamiti (23 TL) de deneyin. Sosu çok lezzetliydi ve baharatlarla harmanlanmış bu sos karidesle de süper gitmişti. Çok beğendik.

karides dinamit-yeniköyyelken

Sıcak patlıcan 14 TL. Sıcak başlangıç olarak tercih edebilirsiniz.

IMG_0626

Kalamar tavası (19 TL) lezzetliydi. Soğuk başlangıçlardan lakerda (11 TL), somon gravlax (6 TL) ve somon rulo (7 TL) denedik. Torik balığından kurulmuş olan lakerda gayet güzeldi. Somon rulosu, somon gravlax içine sarılmış karides, kabak ve patlıcan, üzerinde kremalı pesto sos ile servis edilmişti. Çok lezzetliydi Somon gravlaks ise somon balığının rendelenmiş portakal ve limon kabukları, şeker, tuz ve taze baharatlarla marine edilmesiyle hazırlanmış, roka ve kırmızı soğan ile servis edilmişti. İskandinav ülkelerinin klasiği olan gravlaksı beğensekte kesinlikle rulosu daha çok hoşumuza gitti.

somon-gravlaks-garvlax-yeniköyyelken

Karidesli sigara böreği, yufkaya sarılı çim çim karidesler + kaşar peyniri yoğurt sos ile servis edilmişti. Fiyatı 14 TL. Ekstra ayrı bir lezzet olmamış, biraz daha bol ve ekstra malzemeler ile iyi bir tat yakalanabilirmiş.

karidesli sigara böreği

Buraya geliş sebebimiz; farklı deniz ürünleri ile hazırlanan İspanyol pilavı olarak bilinen paella’yı denemek. Yaklaşık bir saat pişirme süresi sonunda, kocaman tencere içinde dumanı üzerinde paellamız masaya geliyor. Menüde iki kişilik demişler ama gayet dört kişi +ufak tefek mezelerle doyarsınız. Lezzetine diyecek laf bulamıyoruz. Deniz ürünlerine bayılanlar bu lezzeti kesinlikle tatmalılar.

yeniköy-yelken-paella

Adres: Köybaşı Cd No:58, Yeniköy/İstanbul

Telefon: (0212) 262 9490