Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminin önemli yapılarından biri olan Nakkaştepe’deki Abdülmecid Efendi Köşkü, 16. İstanbul Bienali süresince Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç koleksiyonundan eserler ile “İçimdeki Çocuk” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanat danışmanlığını Károly Aliotti’nin üstlendiği sergide Picasso’nun yağlı boya tablosundan, pop art sanat akımının öncüsü Andy Warhol’un gergedanlarına kadar pek çok önemli sanat eseri bulunuyor. Ziyaretçilere girişte dağıtılan küçük kitapçık da ‘İçimdeki Çocuk’ sergisinin ruhuna uyumlu bir şekilde tasarlanmış. İçinde ne bir tanıtım yazısı var ne de eserleri anlatan bir bölüm.. İçinde yalnızca sanatçının ismi, doğum yılı, sergilenen eserin adı ve eserin yapıldığı malzemenin adı yer alıyor. Yanlarında ise eserlerin bir çocuk gözünden görünüşlerinin kağıda karalanıvermiş hali..

İçindeki çocuğu dinle!

‘İçimdeki Çoçuk’ sergisi sanki bir sergi değil de yetişkinler için oyun alanı gibi.. Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupéry’nin “Her yetişkin önce çocuktu. Ama pek azı bunu hatırlıyor”… serginin mesajını en iyi anlatan söz olabilir. Her eser, merak uyandıran ve imkansızı bilmeyen çocuk aklını, içimizde unuttuğumuz çocuğu dinlemeye davet ediyor. Köşkte gezinirken karşınıza çıkan Küçük Prens’in orijinal çizimlerini de görünce içinizdeki çocuğun tam karşınızda size göz kırptığını hayal edebilirsiniz.

Serginin Abdülmecid Efendi Köşkü’nde olması da ayrı bir etkileyici unsur. 19. yüzyılda Mısır Hidivi İsmail Paşa tarafından av köşkü olarak yaptırılan bina daha sonra Padişah II. Abdülhamid tarafından satın alınarak Osmanlı İmparatorluğu’nun son halifesi olan amcası Abdülmecid Efendi’ye tahsis edilmiş. Sanatseverliği ile tanınan Abdülmecid Efendi’nin birçok sanat ve edebiyat toplantılarına ev sahipliği yapmış.

‘İçimdeki Çocuk’ sergisi ile biz yetişkinleri içimizdeki çocuğun peşinden koşup, hiçbir şeyi umursamadan masalsı ortamda buluşturan büyük sanat aşığı değerli Ömer Koç’a ve Koç Holding’e çok teşekkür ederim. İyi ki sanata değer veren insanlar var.

Sergiyi, 10 Kasım 2019’a kadar pazartesi günleri hariç haftanın her günü 11:00-19:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilirsiniz.

Sergideki Sanatçılar

‘İçimdeki Çocuk’; Francesco Albano, Murat Balcı, Ronit Baranga, Yto Barrada, Bertozzi & Cassoni, Stefano Bombardieri, Claudio Bravo, David Breuer-Weil, Paul Carey, Jean Baptiste Carpeaux, Keith Carter, Loris Cecchini, Taner Ceylan, E.V.Day, Antoine de Saint-Exupéry, Snyder Dean, Maurice Denis, Nezaket Ekici, Yael Erlichmann, Jan Fabre, Nancy Fouts, Françoise Gilot, Murat Gök, Simon Groves & Tracy Johnson, Mona Hatoum, Kenny Hunter, John Isaacs, Ahmet Doğu İpek, Juneau Projects, Clementine Keith-Roach, Alicja Kwade, Lloyd le Blanc, Fabien Mérelle, Luc-Olivier Merson, Polly Morgan, Ordinary Architecture, İrfan Önürmen, Ferhat Özgür, John Campbell Phillips, Pablo Picasso, Patricia Piccinini, Wilfred Pritchard, Tawatchai Puntusawasdi, Elsa Sahal, Michael Schwarze, Erinç Seymen, Carolein Smit, Yaşam Şaşmazer, Sam Taylor-Wood, Hale Tenger, Seyhun Topuz, Mehmet Ali Uysal, Levi Van Veluw, Fabio Viale, Andy Warhol, Bedwyr Williams, Daphne Wright, Erwin Wurm, Damla Yalçın’ın da aralarında olduğu birçok anonim sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor.