Günaydın! Uçakta servis edilen yemeklerin nasıl hazırlandığını merak edenler vardır diye düşünüyoruz. Biz merak ettik ve Türkiye’nin en büyük hava yolu ikram şirketi olan Türk Hava Yolları (THY) DO & CO İkram Hizmetleri A.Ş.’ye misafir olduk. Sevgili flying chefimiz bize ilk olarak kanepe-petitfour gibi atıştırmalık ikramlarında bulundu. Ardından üretim, operasyon ve lojistik alanlarını gezerek ünite turu yapacağız ama öncesinde Do&Co’yu daha yakından tanımak için bilgilendirici bir film izliyoruz.

thy_doco_bugunneyesem

Do&Co, Türk Hava Yolları dahil dünyanın önde gelen başka hava yolu şirketlerine de yiyecek-içecek hizmeti veren Viyana merkezli ikram şirketi. Günde 200 bin kişiye yemek çıkaran Atatürk Havalimanı’nın hemen yanı başında bulunan tesiste herkes arı gibi çalışıyor.

do&co_havayolu_ikram_şirketi

do&co_thy

Havacılık sektörü dışında Formula ve dünya şampiyonalarına kadar daha bir çok etkinlikte, yiyecek ve içecek hizmeti sağlayan Do&Co, kalitesini ve farkını ortaya koymuş ünlü bir gurme şirketi. Turkish Do & Co konserve ürün kullanmıyor. Bu son derece takdire şayan! Gördüğünüz gibi mantıyı bile kendileri açıyorlar. Aa ne kadar güzel açılıyor dememizle beraber nazarımız değdi sanırım. Günlük ve taze ürünler kullanılıyor. Her şey tek tek elle hazırlanıyor. Hijyenden ödün vermiyorlar. Herkes boneli. Ellerde, kollarda, kafada, ağızda hep hijyen için önlem alınmış. Yerler pırıl pırıl. Bizi de içeri alırken hijyen kurallarını ihlal etmemiz için giydirdiler.

do&co_havayoluikram

[iframe id=”https://www.youtube.com/embed/9770O2wLJhk” align=”center” mode=”normal” autoplay=”no”]

Yemeklerin hazırlandığı mutfak farklı bölümlerden oluşuyor. Mesela, sıcak mutfakta ızgara gibi tüm sıcak gıda malzemeleri pişiriliyor. Tesise gelen tüm ürünler taze ve günlük olarak gönderiliyor. Bir meyve salatası hazırlanacaksa tüm meyveler mutfak personeli tarafından tek tek bıçakla kesilip hazırlanıyor.

türk hava yolları ikram şirketi do&co

Uçakta yemek servisinde kullanılan yemek arabaları uçağa yüklenmeden önce soğuk hava deposunda muhafaza ediliyor. Her servis arabası servis edileceği uçuşun numarası ile etiketleniyor. Yemeklerin doğru uçağa zamanında yüklenmesi için bir görevli ekran başında sistemin düzgün işleyişinden sorumlu.

do&co thy

Tesisteki tüm hareketlerin sorunsuz bir şekilde ilerlediğini garanti altına almak ve denetlemek için ikram hizmeti yönetim ofisi bulunuyor.

thy do&co