Sabah kahvaltısı denince akla; yumurta, bal, zeytin, tereyağı, peynir ve reçel çeşitleri gibi yiyeceklerin bulunduğu sofra gelir. Oysa Gaziantep‘te kahvaltı demek güne ya ciğer ya katmer ya da beyran ile başlamak demek. Metanet Lokantası, beyran denince akla ilk gelen yer olma özelliğini her daim koruyor. Gaziantep‘te kime beyran için tavsiyesini sorsanız Metanet Lokantası cevabını alıyorsunuz. Metanet, sabah 5 gibi açılıyor. Şehre  turistik gezi için gelen çoğu insanın ilk durağı zaten Metanet Lokantası oluyor. Eğer Gaziantep‘in vazgeçilmez lezzeti olan beyranı denemek istiyorsanız burayı sona bırakmayın derim çünkü saat 2-3 gibi beyran kalmıyor.

Beyran Nasıl Hazırlanır?

Her beyran tek tek hazırlanıyor. Bakır sahanın en alt kısmına önce iç yağ döşeniyor, üzerine haşlanmış pirinç ve 12 saat pişirilmiş ve artık lokum kıvamına gelmiş kuzu eti konuluyor. Sarımsak ve acı biber eklenip ardından pürmüz ocağının yüksek ateşinde et suyu konuluyor, kaynama noktasına getirilip servis ediliyor. Yukarıdaki fotoğrafta beyran hazırlığı yapan ustanın önündeki büyük tepsinin yanı başındaki iç yağı görebilirsiniz. İştah açan özgün lezzeti ile beyran sabah kahvaltısı için farklı bir deneyim. İçinizi ısıtacak ve sizi gün boyu tok tutacak beyranı şifa niyetine içmelisiniz.

Unutmadan belirtmekte fayda var beyran bir çorba değil, yemektir. Beyran çorbası derseniz Gaziantepliler sizi düzelteceklerdir çünkü onlar için başlı başına bir yemek. Metanet Lokantası‘na geri dönecek olursak bu kadar turistik olup lezzetinden ödün vermeden bir kültür ve geleneğin taşıyıcısı olmak takdire şayan doğrusu. Başka bir şubesi bulunmayan Metanet’te öğlenleri ise lahmacun ve kebap vakti ama ben denemediğim için bir yorum yapamayacağım. Hemen karşısında ise Metanet’in katmercisi bulunuyor.

Metanet Lokantası Adres: Kozluca Mahallesi, Kozluca Caddesi, No: 11 (Gaziantep eski Buğday Pazarı)
Metanet Lokantası Telefon: 0342 231 46 66