Çikolata denince benim için akan sular durur ama çikolata var çikolata var! Ben bitter severim, sütlüyü ağzıma çok nadiren koyarım ve beyazı da çikolatadan saydığım söylenemez. Maalesef dışarıda satın aldığımız çikolatalarda gitgide düşen bir kalite sıkıntısı mevcut. Kaliteli olanlar ise çok pahalı olabiliyor. Halbuki evde çikolatanızı kendiniz çok kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için iyi bir kuvertür çikolataya sahip olmanız gerekiyor. Tabii öncesinde çikolata evde nasıl yapılır öğrenmeniz gerekiyor. Aşağıda görmüş olduğunuz enfes çikolataları Yuliya Atadinç ile beraber hazırladık. Doyasıya çikolata yediğimiz, keyifli bir workshop oldu.

çikolata_kursu_yulia

Yuliya hiç masraftan kaçınmamış ve masanın ortasına çikolatalarımızı süslemede kullanacağımız envai çeşit malzemeyi yığmıştı. İlk olarak çikolatayı eritmekle başladık. Aslında çikolatanın kalitesini bozmadan eritmek o kadar da kolay değil. Uygulamanız gereken temperleme işlemi var ki bunu Yuliya kurs esnasında çok güzel açıklıyor.

çikolata_kursu_istanbul

Eğer çikolatayı doğru bir şekilde eritemez ve soğumaya bırakırsanız, mat ve üzerinde beyaz tonlarda çizgiler olan bir görüntü elde edersiniz aynı zamanda yediğiniz zaman ağzınızda kumsu bir his bırakır. Temperlenmiş çikolata ise parlak olur, yediğiniz zaman ağızda erir. Bu sebeple bu işlemi doğru yapmak oldukça önemlidir.

dsc_0949

Çikolatalarımızı erittikten sonra kalıplarımıza döküyoruz. İçlerini boş bıraktık çünkü dolgulu çikolatalar yapacağız. İki ayrı dolgu hazırladık. Bunlardan biri kayısılı diğeri ise zencefilli.

yuliya_çikolata_kursu

Çikolatayı eritirken bütün odayı tatlı bir çikolata kokusu sarıyor. İster istemez parmaklar o eriyen çikolatanın içerisine giriyor. 🙂

yuliya_atadinç_çikolata

Dolgunun üzerini erimiş çikolata ile kaplayıp, soğuttuktan sonra çikolatalarımız yemeye hazırdı. Bir sürü rengarenk birbirinden lezzetli çikolatamız oldu!

çikolata_kursu_istanbul

Sadece dolgulu çikolata yaptığımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz! Erittiğimiz çikolataları yağlı kağıt üzerinde yayarak üzerine istediğimiz malzemeleri koyarak süsledik. Marshmallowdan oreoya kadar elimizde olan her şeyi kullandık.

yuliya_lachocolatier

Beyaz çikolatadan hazırladığımız yuvarlak toplar ise nane aroması sayesinde yerken insanda ferahlatıcı etki bırakan çikolatalar oldu. Bu çikolataları hazırlarken biraz hızlı olmak gerekiyor çünkü elde yuvarlarken vücut ısısı ile  hemen eriyebiliyorlar.

çikolata kursu

Yapmaktan en çok keyif aldığım çikolata barlar oldu. Hazırlanışı hemde süslemesi daha kolaydı. O minik dolgu çikolataları hazırlamak için daha çok zaman ayırmak gerekiyor.

evde_çikolata_nasıl_yapılır

Çikolata barlarını kurutulmuş çileklerle veya marshmallowlarla süslemenizi tavsiye ederim. İnanılmaz lezzetli oluyorlar ve iştah kabartıcı, hoş bir görüntü elde ediyorsunuz. Aynı zamanda kurutulmuş meyveleri de kullanabilirsiniz.

dsc_1129

Eğer çikolata workshopuna katılmak isterseniz Yuliya’nın iletişim bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz. Verdiğiniz paraya kesinlikle değiyor. Hem evde çikolata yapmayı işin ehlinden öğrenip keyifli vakit geçiriyorsunuz hemde eve eliniz kolunuz dolu bir sürü çikolata ile geri dönüyorsunuz.

çikolata_kursu_istanbul

Telefon: 0531 813 03 02
Adres: Giyim sanatkarlari sitesi 3.Ada A Blok No:612 İkitelli Başakşehir