“Bugün Ne Yesem?” ekibi yemek yemeyi sevdiği kadar mutfağa girip, pişirmeyi de çok seviyor. Önceden hiç evde çikolata yapmayı denediniz mi bilmiyoruz ama biz yaklaşık 3 sene önce bir yerde çikolata kursu almıştık ve ondan sonra evde kendi çikolatalarımızı yapmaya başlamıştık. Eğer kaliteli bir kuvertür çikolatanız varsa dışarıdan satın alabileceğiniz çikolatalardan çok daha iyi çikolatalar yapabiliyorsunuz ve bir kere kendiniz yaptıktan sonra öyle dışarıda yediğiniz çikolataları kolay kolay beğenmiyorsunuz.

kakaomeyvesi-kakao-bugünneyesem-kahvedünyası-kahvedünyasıçikolataatölyesi

Dün Forum İstanbul’daki “Kahve Dünyası” mağazasında çikolata yapımıyla ilgili workshopa katıldık. Yukarıda görmüş olduğunuz çikolatanın ham maddesi olan kakao meyvesinin ta kendisi! Hemen bozulmasın diye alkol solüsyonun içerisinde bekletiliyor. Alttaki fotoğrafta bitter, sütlü ve beyaz çikolata kuvertürlerini görebilirsiniz. Öndeki ise kakao çekirdekleri.. Kırıp tadını denediğimiz için biraz acımtırak tadı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

kahve dünyası çikolata atölyesi-kahvedünyasıçikolataworkshop-bugünneyesem

Kurs hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse etkinlik yaklaşık 3-3,5 saat sürüyor. Önce eğitmen tarafından çikolata hakkında detaylı bilgi veriliyor.Bu kursta çikolata ile fıstığın muhteşem birlikteliği roche, bir lezzet klasiği trüf, taptaze ve lezzet dolu çilek kaplama çikolata ve kendinize özel spesiyal çikolataları yapmanın keyfini yaşıyorsunuz. Günün sonunda kendi özel yorumunuzla zenginleştirdiğiniz birbirinden güzel ve lezzetli el yapımı çikolatalarınızı, özel kutularıyla sevdiklerinize de hediye edebiliyorsunuz.

çikolatakursu-bugünneyesem-kahvedünyasıçikolataworkshop

Kurs yerinden içeri girer girmez gözlerimizi çikolata temperleme makinalarından alamadık. İnsanın makinaya ağzını dayayıp bütün çikolatayı midesine indirme fikri gelmiyor değil veya parmağınızı dayayıp çikolatayı yalamak istemesi gibi munzur fikirler aklınızdan uçuşabiliyor.

çilek-kahve dünyası çikolata workshopu

Bitterci olunca bütün çileklerimizi bitter çikolata ile kapladık. Elimiz pek sütlü ve beyaz çikolataya gitmedi. Rochelarımız da bitter fıstıklı yaptık. Dilerseniz fındık, üzüm kullanabiliyorsunuz. Üzerini hindistan cevizi tozu veya Antep fıstığı tozu ile süsleyebiliyorsunuz.

roches yapımı-kahve dünyası çikolata atölyesi-bugunneyesem

Ayrıca limonlu ve vişneli özel spesiyal çikolatalar da hazırladık. Kahve Dünyasında satılan hazır çikolata kalıplarına, hazırladığımız özel kremaları dökerek çikolatalarımızı hazırladık. Evde çikolata yapmak isteyenlere tüm imkan ve kolaylığı sağlayacak çeşit çeşit çikolatalar burada mevcut. Aklınızın köşesinde bulunsun deriz.

kahvedünyasıçikolataatölyesi-bugunneyesem

Aşırı keyifli geçen bu kursu sizlere de öneriyoruz. Kahve Dünyası çikolata atölyesine Forum İstanbul, Kemerburgaz ve Kozzy AVM mağazalarında katılabilirsiniz. Fiyatı 80 TL. Grup indirimi yapabiliyorlar. Detaylı bilgi ve rezervasyon icin ise: 0530 555 6791 numarasini arayabilirsiniz. Kurs sonunda katılım sertifikası, önlük, şapka ve kucak dolusu çikolatalar sizlerin oluyor.

kahve dünyası çikolata kursu