Günaydın! Kar kış demeden boğaz aşkı uğruna yollara düştük ve keyifli bir kahvaltı için Hatay Gurme‘ye geldik. Kötü havada beni sıcacık yatağımdan çıkarmak zordur fakat uzun süreden beri gitmek istemediğim ama bir türlü gitme fırsatı yakalayamadığım Akdeniz Hatay Sofrası’nın sahibi Barış Deveci, kısa bir süre önce Ataşehir’de Hatay Gurme’yi hayata geçirmiş. Kahvaltı organizasyonunu yapan, damak zevkine güvendiğim Hataylı bir arkadaşım olunca sabahın köründe kahvaltı için yollara düştüm.

dahiye_sultan_kahvaltısı_hataygurme

Görmüş olduğunuz iki kişilik kahvaltı tabağı mönüde “Dahiye Sultan Kahvaltısı” olarak geçiyor. Kahvaltıya adına veren kişi ise Barış Bey’in annesi. Tüm kahvaltılıklar bu fotoğrafta yer almıyor ama merak etmeyin oldukça doyurucu bir kahvaltısı var. Kahvaltının içeriği; misket sürk, beyaz peynir, kaşar peyniri, tulum peyniri, sünme peyniri, kiremitte peynir, attun siyah zeytin, halhali çekirdeksiz zeytin, salkım domates, çengelköy salatalık, köy biberi, humus, kısır, zahter salatası, nar reçeli, tahin-pekmez, çıtır kabak, kömür çukur pekmezi, petek bal-kaymak, tereyağı, kaytaz böreği, arap köftesi, sahanda yumurta, tandır ekmeği, kuru kayısı, incir ve cevizden oluşuyor. İki kişilik bu kahvaltının fiyatı ise 49 TL. Sınırsız çay servisini de belirtmeden geçmeyeyim.

hatay_gurme_ataşehir

Katıklı ekmek, biberli ekmek, kaytaz böreği ve arap köftesinden oluşan bu tabak, kahvaltıda servis edilenler arasında.

hatay_gurme_kahvaltı

hatay_sofrası_ataşehir

dahiye_sultan_kahvaltısı_hataygurme

Midesine güvenen arkadaşlarımızla gittiğimiz bu mekanda maalesef bol çeşitten ötürü tabakta kalan pek çok şey oldu. Hatay’a özgü sürk, kaytaz böreği, çıtır kabak gibi yöresel lezzetleri içeren bu kahvaltıyı biz çok sevdik. Erken kalkmama ve çektiğim onca yol çilesine değdi. Mutlaka denemelisiniz. Kahvaltı sonrasında ikram edilen tahinli ve dondurmalı çıtık kabak tatlısı da sunumu ve lezzeti ile bizi kendine hayran bıraktı.

kireçte kabak_antakya

Adres: Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. Metal İş Mrk. No: 37/A-B Ataşehir İstanbul Türkiye.

Tel: +90 216 572 00 31