Konu İstanbul olunca keşfedilecek o kadar çok yer var. Bunlardan biri ise Karaköy’de, Tophane’den rıhtıma giden yol üzerinde bulunan Sahi İstanbul. Giriş katı mağaza olarak değerlendirilen mekanda tasarım kahve fincanları, demlikler, kitaplar, defterler, takılar ve daha pek çok şey mevcut. Üst katında muhteşem bir terası var. Enfes bir manzara eşliğinde ister çayınızı ister kahvenizi yudumlayın veya yemeğinizi yiyin. Terasında şezlonglarda içeceğinizi yudumlayıp kitabınızı okuyabileceğiniz bir mekandan bahsediyoruz. Gecesi, gündüzü ayrı güzel.

sahi_istanbul_karaköy

İçeri girdiğiniz anda hemen sol tarafınızda yer alan lokum tezgahının başında Münür Usta’yı göreceksiniz. Her daim taze lokum hazırlamakla meşgul. Gözünüzün önünde seçtiğiniz günlük taze malzemelerle hazırlanan lokumlar gerçekten muhteşem. Türk kahvesinin yanında ikram ediyorlar. Taze lokum deneyimi için mutlaka uğranması gereken bir yer Sahi İstanbul.

Lokum_workshopu

Sahi İstanbul’da dilerseniz kendi kişisel lokumunuzu tasarlama imkanınız da var. Küçük bir ücret karşılığında lokum workshopuna katıldık. Lokum tezgahının başına geçip Münür Usta ile beraber kendi lokumumuzu hazırladık ve çok eğlendik. Sarı renkli ve beyaz renkli olmak üzere iki adet farklı lokum ana malzemesi bulunuyor. Sarı olan safranlı lokum, beyaz olan lokumun diğerinden farkı ise içerisine süt konarak hazırlanması.

 

Lokumların içlerini, seçtiğiniz lezzetlere doldurmak en keyiflisi. Kaymak, taze ve kuru meyve, çikolata, kuru yemiş seçenekleri arasında kaybolmanız mümkün. Kara kara düşünürken Münür Usta kavanozdaki Isparta’dan gelen gül yapraklarını gösteriyor. Oldum olası güllü lokum sevdalısı olunca hemen lokumun içerisine gül yaprakları koymaya karar veriyorum. Lokumun içerisine koymadan önce gül yapraklarını tatmamı istiyor. Gül yapraklarının enfes kokusu eşliğinde damakta yarattığı şenliği anlatmamın imkanı yok. Tüm kavanoz benim olsun istiyorum.

 

 

Gül yapraklı lokumumu hazırladıktan sonra Sahi İstanbul’un en çok sevilen ve benim de çok beğendiğim kaymaklı narlı lokumlardan hazırlamaya karar veriyorum.

kaymaklı narlı lokum sahi karaköy

Lokumları hazırladıktan sonra hindistan cevizi tozuna bulayıp kesiyorsunuz.

DSC_0345

Lokumların içlerini bol bol malzeme ile dolduracağım derken sonuç hüsran olabiliyor. Bu aç gözlülüğü siz yapmayın çünkü lokumlar kapanmıyor. Size kapanmış gibi gelse de kestikten sonra hemen içindeki malzemeler dökülebiliyor ve hoş bir görüntüleri olmuyor.

lokum atölyesi sahi karaköy

lokum nasıl yapılır

Adres: Kemankeş Kara Mustafa Paşa Mah, Kılıç Ali Paşa Mescit Sk., No:2, 34425 İstanbul

Telefon: (0212) 244 6363