Yolu İzmir-Marmaris güzergahına düşenler ? Çine’de yol boyunca dizilmiş çöp şiş ve köftecileri bilirler. Her biri ayrı bir lezzet sunma iddiasıyla birbirleriyle yarışırlar. Bizim yolumuz, Köfteci Enişte‘ye düştü. Güler yüzlü ve oldukça ilgili personeller karşılıyor. ☺️ Birer porsiyon köfte söylüyoruz.

köfteci_enişte_çine

Yanında nar ekşili, bol zeytinyağlı piyaz. Tereyağlı veya sade lavaş, pide yanında servis ediliyor. Enine doğranmış soğan ızgara ve domates ızgara biber eşliğinde bir harika. Köfteler gelene kadar dalıyoruz. Yöresel ot ve baharatlar, kekik ile zengin aromatik bir lezzete ulaşmış.  Sıra köftelerde.. Oldukça pişkin olmalarına karşın içleri sulu. Yarım aferin piyaza. Neden derseniz, haşlanmış ve özenle dilimlenmiş yumurtası eksikti.  Burada 12 köfte bir porsiyon.  Fiyatı ise 14 TL, piyaz 8 TL.

çinede_nerede_yenir

köfteci_enişte_çine

Yöreye has kabak tatlısını mutlaka denenmeli. İnce ince yapraklar halinde doğranan kabaklar kireç kaymağında dinlendiriliyor. Şekere yatırılıp fırınlanmış kabak dilimleri bol ceviz eşliğinde sunuluyor. Arzu eden için dondurmalısı da var. Bu arada kabak dilimleri öylesi ince ve şeffaf ki, pişerken nasıl oluyor da erimeden, özelliğini kaybetmeden masaya geliyor insan inanmakta güçlük çekiyor. Kabak tatlısının fiyatı 8 TL.

köfteci_enişte
Adres: Aydın Muğla Karayolu Belediye Sosyal Tesisleri, Çine/Aydın

Telefon: (0256) 711 3007