Balıkesir’in Edremit ilçesinin Kazdağları eteklerindeki Çamlıbel Köyü‘nde bulunan Zeytinbağı Otel‘deyiz. Türk sineması ve tiyatrosunun değerli usta ismi Tuncel Kurtiz’in eşi Menend Hanım ve kayınbiraderinin kurmuş olduğu bu butik otel orman içinde son derece keyifli bir ortama sahip.

zeytinbağıotel-tuncelkurtiz

Hazır yolumuz Balıkesir’e düşmüşken lezzetli kahvaltısı ile dikkat çeken Zeytinbağı Otel’e uğramadan dönmek istemedik. Zeytinbağı Otel’de kahvaltı yapmak istiyorsanız otel müşterisi olmanıza gerek yok. Telefonla ulaşıp kahvaltı için önceden rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Yaz sezonu dolayısı ile yoğunluk yaşayan mekanda yer bulmak neredeyse imkansız. Beş gün öncesinden arayıp kahvaltı için zar zor yer bulduğumuza seviniyoruz.

zeytinbağı-otel-edremit

Zeytinbağı‘nın kahvaltısını “uzun kahvaltı” olarak adlandırmışlar. Otelin bahçesinde yetişen her şey kahvaltıda önünüze geliyor. Öncelikle meyve suyu servis ediliyor. Lezzetine bayılmış olduğumuz bu meyve suyu karpuz, şeftali ve vişne karışımından oluşuyormuş.

bugunneyesem-zeytinbağı-otel

Yavaş yavaş kahvaltı masamız dolmaya başlıyor. Özellikle reçellere bayılıyoruz. Favorimiz Trabzon hurması reçeli ve incir reçeli oluyor. Portakal-mandalina reçelini de çok beğeniyoruz. Burada kahvaltının kişi başı ücreti 30₺.

tuncelkurtiz-otel

Çayımız ise odunlu semaverde demleniyor. Kahvaltıyı masada oturup beklemektense kesinlikle Zeytinbağı’nın bahçesini gezmenizi öneririz. Çok keyif alacağınızdan emininiz.

zeytinbağıotel-kahvaltı

Burada her şey doğal. Baksanıza yumurtamız bile çift sarılı!

çiftsarılıyumurta

Zeytinbağı‘nın bahçesinde ise hurdaya çıkmış bir geminin güvertesi duruyor. Farkeder farketmez baya şaşırıyor insan. Geminin burnunun baktığı yerin hemen ötesinde Menend ve Tuncel Kurtiz’in evleri bulunuyor. Ressam Muzaffer Akyol’un yağlı boya ile boyadığı geminin dış yüzeyi adeta bir tabloya dönüşmüş. Pekte sevimli olmuş.

zeytinbağı-tuncelkurtiz

Geminin bahçeye bakan ön kısmında bir de şiir var. Muzaffer Akyol yazmış.

“Düşümde bir gemi gördüm. Dalları zeytin ağacı. Kanatları Anka kuşu. Dalgalarla dalga geçti, uçtu dağın tepesine. Yükün nedir, diye sordum. Mütevazı yanıt verdi; aşk taşırım, meşk taşırım. Yediveren gül taşırım, Tuncel Kurtiz’i taşırım”.

tuncel-kurtiz

zeytinbağı

Kahvaltı sonrası ise Tuncel Kurtiz’i anmak ve dua etmek için mezarına uğradık.

tuncel-kurtiz-mezar

Zeytinbağı Otel – Çamlıbel Köyü Edremit, Balıkesir

Telefon: 0266 387 37 61 / 62

www.zeytinbagi.com