Bozcaada’daki 2.günümüzde kahvaltı için Rengigül Konuk Evi’ne gidiyoruz. Adaya bağ bozumu zamanında gittiğimiz için Rengigül’e haftalar öncesinden rezervasyon yaptırdık. “Bir Eylül Meselesi” filminden sonra Rengigül Konuk Evi baya popüler olmuş durumda. Bozcaada’ya yolu düşen çoğu insan buraya konaklamak veya kahvaltı etmek için mutlaka uğramaya çalışıyor.

rengigül-konukevi-bozcaada

Rengigül Konuk Evi 1876 yılında inşaa edilmiş bir Rum konağı. Birinci dünya savaşında İngilizlerin karargahı olarak kullanılmış ve savaş sonrası İngilizlerin adayı terk etmesinden sonra kaymakamlık binası daha sonra kaymakamlık lojmanı gibi hizmetler vermiş.

rengigül-bozcaada-kahvaltı

Kahvaltı için bahçeye geçtiğimizde bizi uzun ve geniş bir masa karşılıyor. Çeşit çeşit kahvaltılıklar yerleştirilmiş. Masanın üzerinde meleklerle donatılmış bir avize, cibinliğin altında reçeller.. Mekan öylesine güzel dekore edilmiş ki bir ev sıcaklığı ortamı hissediyorsunuz.

rengigül-reçel-kahvaltı

Bizi hemen ortadaki büyük masaya aldılar. Çoğu insan kendine ait bir özel bir masanın olacağını düşünerek öncelikle bir şaşkınlık yaşıyor. Eğer kalabalık bir grup değilseniz aynı masada tanımadığınız insanlarla beraber kahvaltı yapacağınızı bilerek gitmenizde fayda var. Bu durumun en kötü yanı siz masaya yeni geçtiğinizde sizden önce oturanların tabaklardaki kahvaltılıkları tüketmiş olması ve sizin dokunulmuş tabaklarla karşılaşmanız. Merak etmeyin ama mekanın sahibesi çok ilgili ve gözü sürekli kahvaltılıklarda biten şeyleri hemen yeniliyor.

rengigül-kahvaltı

Kahvaltılıklar standart. Kişi başı kahvaltının ücreti 30 TL. Reçel konusuna gelecek olursa Rengigül tam bir reçel cenneti. Cibinliğin altında yer alan reçeller sanırım herkesi çok heyecanlandırıyor.

rengigül-bozcaada

Akasya reçelinden nane reçeline kadar envai çeşit reçel bulunuyor. Hepsini denemek için sınırları zorladık ama başaramadık. İğde, karpuz kabuğu, biber reçelleri deneyebildiklerimizden sadece birkaçı..

rengigül-reçel

Adres: Cumhuriyet Mahallesi Istiklal Sokan 12, Bozcaada,

Telefon: (0286) 697 8171