Kapadokya‘ya gelenlerin en zorluk çektiği konunun yemek olduğunu düşünüyorum. Cappadox Festivali‘ne az bir süre kalmışken bölgede yemek yiyebileceğiniz yerler konusunda vereceğimiz tavsiyelerin işinize yarayacağı kanısındayım. Baştan anlaşalım lütfen. Eğer dışarıda yemek yiyeceksiniz maalesef biraz para harcayacaksınız çünkü genelde yemek fiyatları pahalı. Kapadokya‘daki mekanlarda sunulan yemekler fiyat/kalite performans açısından sizi çok tatmin etmeyebilir. Biz pek çok noktada maalesef hayal kırıklığı yaşadık ve sizlere de tavsiyede bulunurken Nevşehirli insanlara danışarak gittiğimiz yerlerdeki tavsiyeleri derledik.

1) Kadıneli Restaurant (Uçhisar)

Eğer Uçhisar‘da yemek yemeyi düşünürseniz uygun fiyatlara lezzetli yemekler yiyebileceğiniz Kadıneli Restaurant‘ı mutlaka tavsiye ederim. Ev yemeklerini uygun fiyata yiyebileceğiniz bir mekan. Kahvaltı servisi de var. Kadıneli Restaurant hakkındaki yazımıza ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

2) Ziggy (Ürgüp)

“Ürgüp’te Nerede Yemek Yiyebilirim?” diye aklınızda bir soracak olursanız herkesin önerdiği Ziggy hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Çok farklı diyebileceğimiz bir meze yok ama keyifli bir manzara ve ortama sahip.

Yaprak Ciğer

3) Seki Restaurant, Argos In Cappadocia (Uçhisar)

Argos In Cappadocia otelinin içerisinde yer alan Seki Restaurant enfes bir manzaraya sahip. Burada yemek yemeyi düşünürseniz mutlaka öncesinden rezervasyon yaptırın derim. Ana yemek fiyatlarının 55-90 TL arasında değiştiği mekanda ördek budu, çeltik kebabı, kuzu incik ve ızgara levrek gibi seçenekler mevcut. Çemenli dana bonfile denediğim mekanda yemekten ve servisten memnun kalarak ayrıldım. Sadece karın doyurmak için değil ruhu da beslemek için gidilebilecek mekanlardan bir tanesi burası.

Çemenli Dana Bonfile

4) Centre Cafe & Restaurant (Uçhisar)

Yemek konusunda bölgede beni çok tatmin eden yer Uçhisar meydanda yer alan Centre Cafe & Restaurant oldu. Salaş görüntüsüne bakmayın. Mutfağın ne lezzetler çıkıyor bir bilseniz. Sahibi ve şefi Hüseyin Bey yıllarca Club Med’in mutfağında çalışmış. Kapadokya’daki kapandıktan sonra kendi restoranını açmış.

Buranın en meşhur ve sevilen yemekleri ise karabiber soslu biftek ve deniz mahsullü makarna. Nasıl yani diye sorguluyorum uzun bir süre.. Özellikle deniz mahsullü makarnayı İstanbul’un en lüks mekanlarında bile doğru düzgün yiyemezken burada nasıl bir şey önüme gelecek merak ediyorum. Önden salata söylüyoruz. Bir de salatası var buranın; olay. Kuşkonmazlı filan.. Ne gözünüze ne damağınızdaki lezzete inanamıyorsunuz.. Denemeniz lazım. Bana Kapadokya’da şokları yaşatan mekandır burası. Çok sevdim. Fiyatların uçuşa geçmediği ama iyi yemeğin de sunulduğu nadir yerlerden biri. Kıymetini bilelim dostlar. Son güncel ziyaretimize ait yazıya ulaşmak için tıklayabilirsiniz

5) Old Greek House Restaurant (Ürgüp)

Asmalı Konak olarak bildiğimiz “Old Greek House“, otel ve restaurant olarak hizmet veren 1800 yıllarında inşa edilen eski bir Rum evi. Burası Asmalı Konak dizisinin çekildiği ilk konak. Hani yangında kül olan.. Hatırlarsınız mutlaka. 15 koca yılın ardından dizinin furyası hala bölgede devam ediyor. Diziyi büyük bir beğeni ile izleyenler Old Greek House’a fotoğraf çekilmek için geliyorlar. İnanılmaz ama konağı gezerken her bölümü en ince detayı anımsayanlar var. Burayı ziyaret edenlere konağın restaurantında sunulan Türk yemeklerini deneyip yanında bölge şaraplarından yudumlamalarını tavsiye ederim.  Fiyatlar uygun.