chalet-restaurant

Swissotel The Bosphorus İstanbul içerisinde hizmet veren Le Chalet Restaurant, İsviçre’ye gitmeden İsviçre’yi ayağınıza getiriyor. Yeşillikler içinde sımsıcak atmosfere sahip olan masalsı dağ evinde peynir çeşitleri, etleri ve çikolataları ile ünlü İsviçre mutfağını deneyimleyebilirsiniz. Şömineli bir ortamda 80 kişiye servis verebilen Chalet’de sunulan peynir ve şarküteri ürünlerinin tamamı İsviçre’den geliyor. Menüde bulunan set menülerden birini seçebileceğiniz gibi dilediğiniz lezzetleri ayrı ayrı siparişte verebilirsiniz. “Tete de moine”, gravyer, “Appenzeller”, “Tilsit”, “Vacherin Fribourgeois”, “Emmental” gibi İsviçre yerel peynir çeşitleri ve İsviçre usulü kurutulmuş etlerden oluşan Alpenteller tabağı mutlaka denenmeli. Özellikle yoğun aromalı peynirleri sevenleri oldukça memnun edecek bir tabak. Denemiş olduğumuz tabakta isli, issiz kurutulmuş dana eti ve geyik eti mevcuttu. Dilerseniz tercihinizi domuz etinden yana kullanabilir ve domuz sosisi de isteyebilirsiniz. Her şeyden deneyebilmek adına her siparişimizi tek kişilik olarak verdik. Fotoğrafını paylaştığımız tabakta bulunan ürünlerin miktarını baz almamanızı öneririz.

chalet-istanbul

Dağ evi anlamına gelen “Le Chalet“, ismini Alpler’den getirilmiş orijinal 300 yıllık dağ evinden alıyor. Kendinizi tam anlamıyla İsviçre’de hissetmeniz için her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü Chalet’de geleneksel İsviçre kıyafetleri ile servis yapan personeller de İsviçre ambiyansını yaratan en önemli unsurlardan. İsviçre’nin en meşhur patates yemeklerinden biri olan rendelenmiş patatesin kızartılması ile yapılan “Rösti”, “Raclette” ya da “Raklet” peyniri ile servis ediliyor. Çabuk sertleşebilen bir peynir olduğu için donmasını engellemek adına ısı veren özel bir sunuma sahip.

chalet-istanbul

İsviçre sofra kültürünün en önemli simgesi olan peynir fondü, portatif bir ocağın üzerinde ortak kullanılan bir tencere içinde appenzeller, gravyer, vacherin fribourgeois, tilster peynirlerinin eritilmesi ile hazırlanıyor. İçerisinde beyaz şarap ve kirsch ilavesi mevcut. Tercihinize göre bu ilaveleri iptal ettirebilirsiniz. Ekmekle keyifle tüketebileceğiniz peynir fondüyü isterseniz haşlanmış patates ile de deneyimleyebilirsiniz.

peynir-fondu-chalet

Peynir fondü dışında et fondüyü de tercihleriniz arasına alabilirsiniz. Masada etlerinizi peynir fondüde kullanılan aynı sistemde kendiniz pişiriyor olacaksınız. Kaynar suyun ya da kızgın yağın içerisinde pişirme opsiyonunuz var. Menüde “Fondue Chinoise” olarak geçen dilimlenmiş dana filetosu masanızda et bulyonda pişiriliyor ve çeşitli soğuk soslar ile servis ediliyor. “Fondue Bourguignone” ise dilimlenmiş sığır veya tavuk filetosu, kızgın yağ içinde masanızda hazırlanıyor.

chalet-restaurant

Soğuk kış aylarında arkadaşlarınızla beraber kendinizi kısa süreliğine de olsa İsviçre’de hissetmek ve farklı bir gastronomi deneyimi yaşamak için mutlaka Le Chalet’i ziyaret etmenizi öneririz. Sadece akşamları saat 7’den servis veren Le Chalet’de rezervasyonsuz yer bulmanın oldukça zor olduğunu da anımsatalım. Yemek sonrası sıcak şarap keyfini de sürebileceğiniz ve başka hiçbir yerde bulamayacağınız harika bir atmosfere sahip.

chalet-swissotel

Zengin çikolatalı kek, çikolata fondü, elmalı streudel, mont blanc, havuçlu kek gibi lezzetler tatlı seçenekleri arasında bulunuyor. Şehrin karmaşından uzaklaşıp Alpler’in dünyaca ünlü dağ evinin İstanbul’daki tek sembolik temsilcisi olan Le Chalet’ye kış bitmeden mutlaka uğramalısınız.

chalet-isvicre

Adres: Vişnezade Mh., 34357 Beşiktaş/İstanbul