Sabahları yumurtanın yanında avokado tüketmek artık neredeyse kahvaltı rutinimin bir parçası oldu. Son dönemlerde oldukça popüler olan ve afiyetle tükettiğimiz avokadolardan geriye kalan avokado çekirdeklerinin yetiştirilmeye hazır bir ağaç olduğunu biliyor musunuz? Eğer çiçek bakmayı, bitkilerle ilgilenmeyi seviyorsanız, yediğiniz avokadonun çekirdeğini çimlendirlendirmek, onun her gün büyüyüp geliştiğini görmek size büyük keyif verecektir. Bitkilerle aram pek yok diyenlerin bile çok kolay çimlendirebileceği bir bitki avokado. Peki, avokado çekirdeği nasıl çimlendirilir?

avokado filizlendirmek

Çekirdekten Avokado Filizlendirme

Avokado Çekirdeği Çimlendirme Aşamaları

  1. Avokadonun çekirdeğini meyvenin içinden zarar vermeden çıkarttıktan sonra su ile çekirdeği iyice yıkarak temizleyin.
  2. Çekirdeğin etrafında bulunan koruyucu kılıfı bir bıçak yardımı ile kestikten sonra hepsini soyun.
  3. Avokadonun çekirdeğinin sivri tarafı üst, düz tarafı ise alt kısmında yer alır. Sivri tarafı yukarıda kalacak şekilde tutun.
  4. Çekirdeğe eşit aralıkla 4 adet kürdanı dikkatlice saplayın. Kürdanların yönü yukarıya doğru bakmalı.
  5. Kürdanları sapladığınız avokado çekirdeğini bir bardağa yerleştirin.
  6. Çekirdeğin alt kısmındaki kürdan hizasına kadar bardağı su ile doldurun.
  7. Avokado çekirdeğini filizlendirmek biraz sabır istiyor. Malum sert bir çekirdeği var. İlk filizi görmeniz 3-6 hafta arasını bulabilir.

Avokado çekirdeği yavaş yavaş çatlayacak ve üste yer alan sivri kısmından filizlenirken alt kısmından ise kökleri belirmeye başlayacak. Eksilen suyunu tamamlamayı ve arada suyunu değiştirmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Kış soğuklarından korumak, avokado filizinin zarar görmesini engellemek amaçlı bitkiyi evinizin içinde veya balkonunuzun korunaklı iç alanında bakmalısınız.

avokado çekirdeği çimlendirme

Avokado Çekirdeğinin Çimlenmesi