Herkese mutlu sabahlar! İstanbul’da hafta sonunun gelmesi demek kahvaltı sunan mekanların insanlarla dolup taşması demek! Hafta sonu kahvaltıları bizim için çok önemli çünkü bütün bir haftanın stresini attığımız en keyifli an. “Bugün Ne Yesem?” ekibinin yolu sefer Beylerbeyi’ne düştü. Rumeli Börekçisi’nin hemen yanında bulunan Beylerbeyi Cafe Van Kahvaltı, kısa bir süre önce açılmış. Bir aile işletmesi. Osman Bey ve eşi işletiyor. Mutfakta ise Osman Bey’in eşinin annesi var.

beylerbeyicafevankahvaltı-bugunneyesem

Oldukça keyifli bir manzaraya sahip olan bu cafede Van’ın meşhur ve zengin kahvaltısı sunuluyor. Serpme Van kahvaltısının yanı sıra mekanda Van, klasik ve diyet olmak üzere üç çeşit kahvaltı tabağı da mevcut. Kahvaltı tabaklarına hep soru işareti ile yaklaştığımızdan ötürü serpme kahvaltısını tercih ediyoruz.

vankahvaltısı-beylerbeyicafe

Serpme kahvaltısının içerisinde peynir çeşitlerinden oluşan bir tabak, tereyağ, bal-kaymak, siyah zeytin, yeşil zeytin, reçel, domates, salatalık, biber, jaji, yumurta, kavut, murtuğa, tahin-pekmez ve nutella var. Ayrıca termosta çayda dahil.

otlupeynir-vankahvaltısı-beylerbeyi

Van kahvaltısının olmazsa olmazı otlu peynir, örgü peyniri, taze kaşar peyniri ve beyaz peynir ile birlikte servis ediliyor. Yanına ekstra kavurmalı yumurta siparişi verdik. Fiyatı 11 TL. Kavurmanın tadı şahane!

murtuğa-vankahvaltısı

Van’a özgü başka lezzetlerden biri ise murtuğa. Un, yumurta ve tereyağının tavada kavrulmuş şekli.. Genellikle bal ile yenir. Arkadaki enfes ceviz reçeline dikkatinizi çekeriz.

cevizreçeli-bal-vankahvaltısı

Bal ise hakiki Hakkari balı. Yöresel lezzetlerin sunulduğu bu kahvaltıda pek çok ürün yerel üreticilerden temin ediliyormuş. Van cacığı olarak bilinen jaji ise favorimiz. Süzme yoğurtun ana malzemesini oluşturduğu bu lezzetin içine doğranmış maydanoz ve dereotu katıldıktan sonra servise hazır hâle geliyor.

jaji-vankahvaltısı

Fotografta görmüş olduğunuz Van kahvaltısının diğer önemli bir lezzeti. Kavut, buğdayın kavrulduktan sonra un haline getirilip, sade yağ ile karıştırılıp bulamaç haline getirilmesine verilen isim.

kavut-vankahvaltı-bugunneyesem

Mekanın reçel çeşitleri ise baş döndürecek cinsten. Biz karadut ve ceviz reçeli istedik. Özellikle karadut reçeli çok hoşumuza gitti. Bergamot kabuğu, limon, naneli limon, portakal, turunç kabuğu, ayva, incir, kayısı, vişne ve çilek reçelleri de mevcut.

beylerbeyi-vankahvaltısı-bugunneyesem

Osman Bey’in ve eşinin güler yüzleri, son derece ilgili olmaları sayesinde kendilerini çok sevdik. Onların sıcaklığı da ister istemez mekana yansımış. Misafirlerine ellerinden gelenin en iyisini sunmak için baya özenmişler. Kendilerine işlerinde başarılar diliyoruz.

vankahvaltı-beylerbeyi

Artık yolunuz Beylerbeyi’ne düşerse ve saat kaç olursa olsun canınız kahvaltı yapmak isterse uğrayacağınız adresi biliyorsunuz. Keyifli hafta sonları! Her şey gönlünüzce olsun.

van kahvaltısı beylerbeyi

Adres: Abdullahağa Cad. No:13 Beylerbeyi 34676 Üsküdar, İstanbul

Telefon: (0216) 321 4233