ABD’de iki, Japonya’da on, İtalya’da on üç, Dubai’de bir şubesi olan Eataly, şimdi de İstanbul’da Zorlu AVM içerisindeki yeni şubesi ile İtalyan mutfağını yaymaya devam ediyor. Eataly’nin kurucusu ve sahibi Oscar Farinetti, İstanbul seyahati sırasında Kapalıçarşı’yı ziyaret etmiş ve konseptinden çok etkilenmiş, bunun üzerine Eataly’yi benzer bir şekilde kurmaya karar vermiş. Kısacası ilhamını bizden almış diyebiliriz.

eataly-istanbul-eatalyistanbul-makarna-eatalymakarnaworkshopu-bugünneyesem

İstanbul şubesini 2013’ün Aralık ayında Zorlu Center’da açan ve içerisinde yaklaşık 5 bin çeşit ürünün yer aldığı marketin yanı sıra toplam 12 restoran, üç farklı kahve alanı ve ayrı tatlı bölümleri bulunuyor. Bizim Eataly’yi ziyaret etme sebebimiz ise tortellini hazırlamanın tüm inceliklerini öğrenebileceğimiz workshop etkinliğiydi.

tortellini-makarnaworkshopeataly-bugünneyesem

Öncelikle sizi İtalyan Şeflerimiz Claudio Chinali ve Carla ile tanıştıralım. İkisi de çok tatlı insanlar. Carla, “Bugün Ne Yesem?” ekibimize tortellini hazırlamanın püf noktalarını öğretirken şefimiz Claudio ise arada getirdiği enfes İtalyan yemekleri ile bizi besledi diyebiliriz.

eatalyistanbul-bugünneyesem-makarnaworkshopueataly

Tortellinin hazırlanışı mantı yapımına aslında çok benziyor. Bizim en çok zorlandığımız konu ise tortelliniye şeklini vermek oldu ama sonra hemen çözdük işi ve kendimizi kaptırdık. Hazırladığımız tortelliniler Carla’nın onayından geçtikten sonra nemlenmeleri için özel bir fırına girdi.

tortellini nasıl hazırlanır-bugünneyesem-eatalyworkshop

tortellininasılyapılır-eataly-zorlucenter-bugünneyesem

Her şeyi biz hazırladık dersek yalan olur. 🙂 Zorlandığımız yerde yardım almadık değil! İşin en güzel kısmı ise hazırlanan tortellinilerin, pişirilip afiyetle yenilmesi oldu.

eataly makarna workshopu-bugünneyesem

Makarnamızın servisini şefimiz Claudio yaptı. Workshop kesinlikle çok eğlenceliydi. Carla’nın bize İtalyanca şarkı öğretmeye çalışması ve bizim bir türlü sözleri öğrenememiz çok komikti.

claduiochinali-eatalyistanbul-bugünneyesem

Evde mantı hazırlamaya üşeniriz ama ileride bir gün belki tortellinimizi kendimiz hazırlarız.

eatalyistanbultortellini-bugünneyesem-makarnaworkshopu