Son dönemin sessiz ve ağır adımlarla yükselen gözde semti Yeniköy‘de iki katlı müstakil bir binada kapılarını açan Araka, mütevazı bir şef restoranı. Fumée ve Müzede Changa’dan tanıdığımız Şef Pınar Taşdemir‘in kurucusu olduğu Araka, taş duvarları, ahşap masaları ve sevimli küçük bahçesi ile huzur veren ferah bir atmosfere sahip. Kendinizi rahat hissedeceğiniz mekandaki birçok detay, Pınar Taşdemir‘in sade ve zarif çizgisini taşıyor.

Araka‘nın menüsü mevsime ve malzemelere göre değişkenlik gösteriyor. Ayrıca şef Pınar Taşdemir‘e göre de zaman zaman menü tekrar kurgulanıyor. Menü de aynı mekan gibi sade ve net. İçinde kaydolduğunuz sayfalarca olan menülerden değil. Yalın mekanda öne çıkan tek bir şey var, o da lezzet. Şunu kesin söyleyebilirim ki, Araka‘da ne sipariş ederseniz edin şaşırtıcı bir gastronomik deneyim yaşayacaksınız.

Zeytinyağlı pancar, ezine peyniri kreması, ıspanak

Araka, modern Türk mutfağının güçlü bir temsilcisi. Buradaki rol şef Pınar Taşdemir‘in etkileyici lezzet kurgucusu olmasından kaynaklanıyor. Her tabakta çarpıcı bir damak oyunu sunuyor misafirlerine. Öyle ki bu özelliği Araka‘yı diğer mekanlardan ayrıştırarak özgün olarak ayrı bir yerde konumlandırıyor. Bir kez bu lezzet oyunun içerisine girdikten sonra Araka‘nın menüsünde ne var ne yoksa denemek istiyorsunuz.

Her Araka‘nın yolunu tuttuğumda menüye yeni yemek girmiş mi, acaba Pınar bu sefer nasıl bir yemekle şaşırtacak diye merak etmeden duramıyorum. Araka beni her daim heyecanlandıran bir mekan. Müdavimi olmak için yalnızca Araka‘yı bir kez ziyaret etmeniz yeterli. Hemen hemen Araka‘nın tüm menüsünü denemiş biri olarak favori tabaklarımın sayısının çok fazla olmasından ötürü bol bol görsellerini paylaştım. Mesela bakmaya doyamadıklarımın başında gelen ezine peyniri kremalı zeytinyağlı pancar, malzeme az bile olsa layıkıyla yapıldığında çok lezzetli bir tabağın ortaya çıkabileceğinin en güzel kanıtı.

Araka için özel yapılmış şık tabaklarda servis edilen yemekler daha ilk başta göze hitap ederek insanın yeme şevkini de tetikliyor. Araka‘nın içinden katman katman ayrı lezzetler çıkan tabaklarını da çok seviyorum. Bazen soğan yaprağının içinde bazen pazının altında gizlenmiş kuzu denemeniz gereken yemeklerden bir tanesi. Rubik küp sunumu ile belki ilk gördüğünüzde hafife alabileceğiniz , ne var bunu ben de yaparım diye düşünebileceğiniz karpuz, peynir, ekmek üçlüsü ise insana ‘vay dedirtecek’ cinsten.

Tatlılara gelecek olursak benim favorim taş kadayıf. İstanbul’da maalesef taş kadayıf bulmak sanılanın aksine hiç kolay değil. Araka‘nın taş kadayıfı lavantalı dondurma ile beraber sunuluyor. Porsiyon olarak bence bir kişi için çok fazla. İki kişi paylaşımlık olarak tercih edilebilir. Unutulmaz bir gastronomik deneyim yaşamak isteyenler Araka‘yı ziyaret etmeli. Merak edenler için Araka‘da hafta sonu kahvaltı servisi çok kısa bir süre önce başladı. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

Araka Adres: Yeniköy, Kapalı Bakkal Sokak No:8, 34464 Sarıyer/İstanbul