İstanbul’da güzel bir ortamda uygun fiyata balık yemek çok zor olabiliyor. Bazı mekanlar hijyene çok önem vermeyebiliyor. Bazıları ise ortalamanın üzerinde fiyatları ile standart lezzetler sunup hayal kırıklığına neden olabiliyor. Yeniköy sahilinde pek çok balıkçı var. Bu civardaki bütün balık restoranlarını denemiş olduğumuz için rahatlıkla bunların çoğu diye genelleyebiliriz paranın hakkını veren lezzetler sunan, salaş ama temiz işletmeler. Uzun süreden beri hep önünden geçtiğimiz ama bir türlü ziyaret etmeye fırsat bulamadığımız Sandal Balık’taydık.

balık çorbası-yeniköy sandal balık

sandalbalık-yeniköy-bugünneyesem

Yeniköy’de iki tane şubesi olan Sandal Balık’ın şubelerinden birinin tadilatta olması sebebi ile Yeniköy Spor Kulübü Tesislerinin yanında yer alan ve 2 sene önce faaliyete geçen 150-200 kişilik kapasiteli yeni şubesindeydik. Sandal Balık’ın sahibi Burak Bey daha önceden köftecilik yapan babasından 2008 senesinde mekanı devralıp balıkçı olarak devam etmeye karar vermiş. Başlangıç olarak önce az miktar bir balık çorbalarından denemek istiyoruz. Fiyatı 7 TL. Çevredeki diğer balık restoranlarında denemiş olduğumuz balık çorbalarındaki aynı lezzeti burada da buluyoruz. Sadece bir tık kreması fazla kaçmış gibi. Ortaya bol yeşillikli salata söylüyor. Olmazsa olmazımız. Fiyatı 20 TL.

yeniköy sandal balık bugün ne yesem

yeniköy sandal balık

Menüsünde 30 çeşit ara sıcağın olduğu Sandal Balık’ta tercihleri bizimle ilgilenen Taner Bey’e bırakıyoruz. Mekanın spesiyallerinden biri olan balık simiti öneriyor bize. Kızartılmış galeta unlu hamurun içinde levrek eti ve kaşar mevcut. Üzerinde ise bol kremalı mantarlı bir sos var. Son dokunuşu ise susam ve çörek otu ile yapmışlar. Denenebilir. Kremadan ötürü biraz ağır bir ara sıcak ama lezzetli. Fiyatı 20 TL.

balık simit- sandal balık yeniköy

İkinci ara sıcağımız ise mozarella peynirli domatesli levrek. Fiyatı 25 TL. Bunu kesinlikle çok beğeniyoruz. Sosunun hafif acılı olması ayrı bir lezzet katmış. Balık siparişi vermekten vazgeçip ara sıcaklardan denemeye devam ediyoruz. Sırada en sevdiğimiz şey balık köftesi var. Fiyatı 18 TL.

mozarella peynirli levrek - yeniköy sandal balık

balık köftesi-sandal balık yeniköy

Karides güvecin fiyatı ise 23 TL. İstanbul’da sürekli önümüze gelen çim çim karidesler yerine daha büyük ebatlarda karidesler bulmanın mutluluğunu yaşadık.

karides güveç - sandal balık yeniköy

sandal balık

Kalamar tavası oldukça başarılıydı. Yanında servis edilen sosta öyle. Fiyatına gelecek olursak 20 TL. Dört kişi gittiğimiz bu mekana içeceklerde dahil totalde 150 TL ödüyoruz. Tıka basa doyunca tatlıya yer kalmıyor ama küçük porsiyonluk ortaya denemelik bir tatlı söylemeden de kalkmak istemiyoruz. Malum, midemizin sınırlarını zorlamayı seviyoruz. Kabak ve incir tatlımızı yerken yanında çayımızı yudumluyoruz. Mekanın dekorasyonu çok hoşumuza gitti. İçeride çok güzel objeler var ama maalesef fotograf çekme fırsatımız olmadı.

kalamar tava - yeniköy sandal balık

bugün ne yesem

kabak tatlısı - bugün ne yesem

Sandal Balık’ta alkol yok. Aklınızda bulunsun Yeniköy’de çoğu balık restoranında alkol servisi yok. Alkol almak isteyenler için bu civarda Kavak Balıkçısı ve Yelken Restaurant var.

Adres: Köybaşı Cad. No:143, Sarıyer/İstanbul

Telefon: (0212) 262 3643