Konu İstanbul olunca keşfedilecek o kadar çok şey var ki. Karaköy’deki Sahi İstanbul ile yolumuz şans eseri kesişti. Giriş katı mağaza olarak değerlendirilen mekanda tasarım kahve fincanları, demlikler, defterler, takılar ve daha pek çok şey mevcut. Lokumlarını kendileri üretiyorlar. Taze lokum için mutlaka uğrayın deriz. Türk kahvesinin yanında ikram ediyorlar. Baklavaları ise Gaziantep Ömer Güllü’den.

Sahi-İstanbul-lokum-Karaköy

Üst katında muhteşem bir terası var. Enfes bir manzara eşliğinde ister çayınızı ister kahvenizi yudumlayın veya yemeğinizi yiyin. Terasında şezlonglarda içeceğinizi yudumlayıp kitabınızı okuyabileceğiniz bir mekandan bahsediyoruz. Gecesi, gündüzü ayrı güzel.

sahiistanbul-bugünneyesem

Mimar Sinan’ın eseri olan ve deniz üzerine kurulan ilk camii olan Kılıç Ali Paşa Camiisi’ne karşı türk kahvesi keyfi 6 TL. Çay keyfi ise 3 TL. Geç keşfettiğimiz bu yer kısa sürede hayranlığımızı kazandı.

sahi-istanbul-zeytinyağlı-tabağı-karaköy

Zeytinyağlı enginar, zeytinyağlı fasulye, zeytinyağlı sarma ve zeytinyağlı kabak sıyırmadan oluşan bu sağlıklı tabak çok lezizdi. Fiyatı 22 TL. Yaz aylarının vazgeçilmez sebzelerinden kabakla bir şölen yaratmışlar. Tadı damağımızda kaldı. Bir enginar hastası olarak en büyük fobim önüme iplikli enginar konması. Enginar on numaraydı ve ipliksizdi. Mutlaka denemelisiniz. Sunumu ise çok özel.

ayranaşı-çorbası-sahi-istanbul

İki çeşit çorbaları seçenekleri mevcut; sebzeli mercimek çorbası ve ayranaşı çorbası. Yaz aylarında kesinlikle tüketilmesi gereken ve ferahlatıcı bir çorba olduğunu düşündüğümüz ayranaşı çok lezzetliydi. Fiyatı 7 TL.

sebzeli-mercimek-çorbası-sahi-istanbul

Sebzeli mercimek çorbasını biraz yağlı bulduk. Fiyatı 7 TL. Ayranaşı çorbasını çok beğendiğimizden bu çorba diğerinin yanında lezzet bakımından çok sönük kaldı.

ızgara-köfte-sahi-istanbul-bugunneyesem

Ana yemeklerden tercihimiz ızgara köfte (26 TL) oldu. Yanında piyaz ve biber sos ile servis edilen kıvamı ve lezzeti yerindeydi. Piyaz başarılıydı. Menüde biber sos olarak geçen sos bize domates sos gibi geldi. Beğenmedik. Keşke acı biber sos olsaydı da köftenin lezzetine lezzet katsaydı.

Karaköy’de sakin ve mutlaka huzur bulacağınız bir mekan Sahi İstanbul. Biz mutlaka bir gün fırsatını bulup kahvaltıya gideceğiz. Şimdilik bu mekan için değerlendirmelerimiz böyle. Sevgiler..

Adres: Kemankeş Kara Mustafa Paşa Mah, Kılıç Ali Paşa Mescit Sk., No:2, 34425 İstanbul

Telefon: (0212) 244 6363