Edremit’in merkezinde kendi halinde, sakız gibi beyaz sofra örtüleriyle tertemiz bir esnaf lokantası “Cumhuriyet Lokantası”. Önceki ismi “Ali Usta’nın Yeri” olan bu yer, Cumhuriyetimizin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinde “Cumhuriyet” adını almış. Yani Cumhuriyet ile aynı yaşta olan bir esnaf lokantası düşünün. Menüde tabiki de Türk Mutfağı var.

etdöner-cumhuriyet-lokantası

Lokantaya ne kadar erken gitmeye çalışsak ta, vardığımızda saat 14:00’ü geçiyordu. Mekan tıklım tıklım doluydu. Yer bulursanız şanslısınız. Esnaf lokantaları erken saatlerde gitmek lazım. Saat 12:00 dediniz mi acıkan esnaflar, yemeğe giderler ve siz geç gittiğiniz takdirde çoğu şey bitmiş olur. Her gün yaklaşık 40 çeşit kadar yemek sunulan Cumhuriyet Lokantası’nda biz gittiğimizde çoğu şey tükenmek üzereydi. Mesela özellikle tavsiye edilen kadınbudu köftesi bitmişti.

cumhuriyetlokantası

Cumhuriyet Lokantasını babasından devralan Mehmet Ali Gökaslan işletiyor. Ailesi de kendisine yardım ediyor. Kapıdan girer girmez, sol tarafta sizi döner karşılıyor. Mutfak önünde bulunan tezgaha göz atıp, yemeklerinizi seçebiliyorsunuz.

cumhuriyet-lokantası

Zeytinyağı cenneti olan Balıkesir’de lezzetli zeytinyağlılar yemenin keyfine kesinlikle varacağız bir lokanta.

cumhuriyetlokantası-bugunneyesem

Fiyatlar oldukça makul. Patlıcan musakka 15 TL, karnıyarık 15 TL, Ali Nazik 18 TL, dönerin fiyatı ise 18 TL.

patlıcanmusakka-cumhuriyetlokantası

alinazik-cumhuriyetlokantası

mandayogurdu-cumhuriyetlokantası

karnıyarık-cumhuriyetlokantası

Manda kaymaklı bu enfes lor tatlısının lezzetini keşke sizlere anlatabilsem. Yolunuz Cumhuriyet Lokantası’na düşerse mutlaka lor tatlısını da deneyin.

lortatlısı-cumhuriyetlokantası

Balıkesir’in meşhur tatlısı höşmerimi yemeden dönemezdik. Dileğinize göre dondurma ile servis edilen bu tatlı da başarılıydı. Üzerine Türk kahvesi keyfi de yaptık.

höşmerim-cumhuriyetlokantası

türk-kahvesi-cumhuriyetlokantası

Yaz aylarında su ihtiyacımızı gidermek için en tatlı yöntemlerden biri komposto tüketmek. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan vişneden hazırlanan bu mis gibi kompostoya karşı koyamazdık. Fiyatı 5TL.

vişne_kompostosu-cumhuriyetlokantası

Adress: Camivasat Mah., İnönü Cad. No:10, 10300 Edremit/Balıkesir

Telefon:(0266) 373 1076