Gıda sektöründe öyle bir döneme girdik ki; artık her şey hızlı tüketime ayak uydurmak adına doğallıktan git gide uzaklaşıyor. Bunlardan biri ise en çok sevdiğimiz gıdalardan biri olan ekmek. Türkiye en çok ekmek tüketen ülkeler sıralamasında başı çekiyor. Eskiden herkes evinde kendi ekmeğini yaparken günümüzde ise yoğun iş hayatından ötürü bırakın ekmek yapmayı yemek yapmaya bile zamanımız olmuyor. Dünyada gittikçe yükselen dengeli beslenme bilincinin en önemli öğelerinden biri olan sağlıklı ekmeğin lezzetinin oldukça sade ve doğal yöntemlerden geçtiğini keşfedenler de var tabii. İnsanlara daha lezzetli ve sağlıklı ekmekler sunmayı amaç edinerek Fransa’da, İspanya’da ve Türkiye’de artisan ekmek eğitimi alan ve ardından 240 Derece projelerini hayata geçiren Metin Haras ve Cem Melek’ten bahsediyoruz.
240-derece-ekmek
Son zamanlara popüler olan “artizan ekmek” hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Mutlaka ekşi mayalı ekmekleri bir yerde duymuş veya denemişsinizdir. Bizde bir zamanlar kendi ekşi mayalı ekmeğimizi yapmak için ekşi maya büyütmeye çalışmış ama uzun uğraşlar sonucunda pes etmiştik. Yapmak o kadar değil yani.. Artizan ekmekler, yapay katkı maddeleri kullanılmadan ekşi doğal mayalarla hazırlanan ekmeklere deniyor. Fabrikasyon olmayan ekmeklerden bahsediyoruz.

240derece-ekmekÇocukluk arkadaşları, Metin Haras ve Cem Melek, artizan ekmeğe gönül vermiş ve 240 Derece’yi hayata geçirmişler. Ekmekler 240 derecede piştiği için isim olarak 240 Derece’yi kullanmak istemişler. Siyez ekmeğinden tam buğdaya, yabanmersinli-fındıklıdan domatesli-biberiyeliye kadar 14 çeşit artizan ekmeği mevcut.

avokadolu-pose-yumurta

“Bugün Ne Yesem?” ekibini unutmayıp cevizli tam çavdar ve üzümlü cevizli ekmeklerinden yollamışlar. Organik tam buğday unundan üretilen ve içerisinde ceviz taneleri bulunan ekmeğimizi sabah kahvaltısında avokadolu poşe yumurta ile değerlendirdik. Üzeri yulaf kaplı, içerisinde üzüm ve ceviz olan ekmeğimizi ise Arpege Patisserie’den aldığımız balzamik çilek sürüp üzerinde füme biberli peynir koyarak değerlendirdik. Enfes bir lezzet oldu! Mutlaka denemelisiniz.

balzamik_cilek_arpege
Fabrikasyon ekmek yemek istemiyorum diyenler 240 Derece artizan ekmeklerini www.240derece.com sitesi üzerinden sipariş verebilir. İstanbul içerisine siparişleri ertesi gün teslim ediyorlar. Hatta belirli bölgelere gönderim ücretsiz ve İstanbul dışındaki şehirlere ise ekmekleri yine ertesi gün kargo ile ulaştırabiliyorlar. Sipariş vermek için hiçbir limit yok, bir ekmek için bile sipariş verebilirsiniz. Harika değil mi? 240 derece ekmekleri uzun süre tüketilebilen ekmekler. İlk siparişinizde özel 240 derece bez torbalarından hediye ediliyor. Ekmekler bu bezlerde 3 gün boyunca oda koşullarında, 3’ncü günden sonra buz dolabında 15-20 gün boyunca muhafaza edilerek tüketilebiliyor. 240 Derece ekibi gerçekten işini özenle yapanlardan. Gönderim yaptıkları kutu bile şahane. Ekmekleri zaten son derece lezzetli ve doğal. Denemeye ne dersiniz?
240-derece-ekmek
https://www.240derece.com/
Tel:  0216 576 22 06