Son zamanlarda baya popüler olan “Tenekede Tavuk” pişirme yöntemi aslında oldukça eski bir yöntem. Kırklareli başta olmak üzere Trakya ve çevresinde sıkça yapılmaktadır. Hazırlandığı yöreye göre has isimler alan Tenekede Tavuk aynı zamanda “Çingene Tavuğu” veya “Çingene Pilici” olarak da bilinir. Şimdilerde gördüğü rağbet sonucunda daha modern ve sağlıklı pişirme imkanı sağlayan tenekede tavuk aparatları bile piyasada yerini aldı.

Tenekede_tavuk_nedir

Tenekede_tavuk_nasıl_yapılır

Çingene_tavuğu_nedir

Tenekede tavuk, bir sopa veya metal çubuğa dikilen tavuğun teneke içinde ateş etrafında ağır ağır pişirilmesi ile hazırlanan lezzetli bir tavuk yemeğidir. Öncesinde tuz, salça ve çeşitli baharatlarla harmanlanan tavuk şişe oturtulur. Düzeneğin altında bulunan tepsiye arzu edilen sebzeler iri dilimler halinde yerleştirildikten sonra üzerine çok az yağ gezdirilir.

Tenekede_tavuk_yapılışı

Bu pratik tavuk pişirme yöntemi güney sahillerimizde de oldukça bilinen bir yöntem. Yolumuz Marmaris’in Hisarönü köyüne düştüğünde iki adet yan yana tenekede tavuk pişiren mekan gördük. Bunlardan bir tanesi Metin İşler’in sahip olduğu İşler Restaurant (Metin’in Yeri olarak da geçiyor). Mekan yaz-kış açık.

Tenekede_tavuk_hisarönü

İşler_restaurant_hisarönü

Tavuğun pişme işlemi uzun süreceği için hemen siparişimizi veriyoruz. Yaklaşık 45-60 dakika arasında tavuk yemeye hazır hale geliyor. Tavuk pişerken Metin Usta ile sohbet etme fırsatımız oluyor. İlk olarak kendisi tenekede tavuk servisi yapmaya başlamış. Yaz aylarında mekanda gözleme ve kahvaltı var. Kışın etraf boş ve sakin olduğu için Marmaris’in yerlileri dışında pek gelen giden olmuyor anlaşılan.

Arada tavuğu kontrol etmek şart

Arada tavuğu kontrol etmek şart

Metin usta arada tavuğu kontrol etmeyi ihmal etmiyor. Bizim de gözümüz tavukta, pişse de yesek diye iç geçiriyoruz. Etrafa mis gibi kokular yayılıyor. Sonunda nar gibi kızarmış tenekede tavuğumuz hazır.

Tenekede_tavuk_tarifi

Dışı çıtır çıtır kızarmış olan tavuk, suyunu hiç kaybetmemiş. Tavuğun bütün lezzeti ise altındaki sebzelere geçmiş. Beklediğimize değdiğine seviniyoruz ve afiyetle yiyoruz. Yanında salata ve köy yoğurdu olmazsa olmaz.

Çingene_tavuğu

Tenekede tavuk

Tenekede tavuk

Köy yoğurdu

İşler restaurant Hisarönü

Metinin yeri hisarönü

Adres: İşler Restaurant Metin’in Yeri – Hisarönü Köyü Değirmen Yanı Marmaris/ MUĞLA

Telefon: 0538 610 71 34