Uzun zamandan beri portakallı kek tarifi peşindeydim. Onca tarif denedim hepsi hüsran ile sonuçlandı. Sonunda içime sinen bir portakallı kek tarifi ile karşınızdayım. Umarım deneyenler tariften memnun kalır. Tarifte kullandığım 1 su bardağı tam tamına 200 mL’ye denk geliyor. Bunu göz önüne alarak tarifi uygularsanız şahane bir sonuç elde edeceğinize eminim. Garantiye almak isteyenler için gram olarak da ayrıca belirttim. Portakallı keke çikolatayı çok yakıştırdığım için içerisine çok az damla çikolata ilavesi yaptım. Dileyenler damla çikolata ekleyebilir.

portakallı kek

Portakallı Kek Tarifi
Tarifi Yazdır
Portakallı Kek Tarifi
Tarifi Yazdır
Malzemeler
Kişi sayısı:
Yapılışı
  1. 4 yumurta ve şekeri iyice çırpıyoruz. Ardından rendelediğimiz portakal kabuğunu, portakal suyunu,kabartma tozunu ve vanilyayı ekliyoruz. Hamurumuzu homojen oluncaya kadar çırpıyoruz.
  2. Sıvı yağı ekledikten sonra unu da ekleyip karışımı karıştırmaya devam ediyoruz. Unu bir seferde eklemeyin. Azar azar eklerken çırpmayı ihmal etmeyin. Kek kalbını iyice katı yağ ile yağladıktan sonra kek karışımını içine döküyoruz.
  3. Önceden ısıttığımız 175 derecedeki fırında 40-45 dakika kadar pişiyoruz. Kekin pişip pişmediğini bir bıçak yardımı ile kontrol edebilirsiniz. Kek iyice soğuduktan sonra dilimleyip afiyetle yiyebilirsiniz.