İstanbul’un ilk pidecisi ünvanına sahip Fatih Karadeniz Pidecisi’nin kapanması ile ne yapacağını bilemeyen müdavimleri sonunda rahat nefes alabilir. Servis ve mutfak ekibi Haçapuri Karadeniz Pidesi adıyla Kadıköy Hasanpaşa’da hizmet veriyorlar. Haçapuri, Gürcistan’da yapılan peynirli pidenin ismi. Biz denemedik ama Karadeniz pidesini andırdığı için Batum’a gidenlerin gözde lezzetlerinden biri olduğu sık sık duyduk. Haçapuri Karadeniz Pidesi’ne geri dönecek olursak burası kesinlikle İstanbul’un en iyi pidecilerinden biri. Odun ateşinden çıkan pideler çıtır çıtır. Yedikten sonra insanın midesine oturup rahatsız etmiyor.

Haçapuri‘ye kapıdan içeri adımınızı atar atmaz burnunuza gelen mis gibi tereyağ ve hamur kokusu insanın aklını başından alıyor. Kurt gibi acıktaysanız eğer bir an önce siparişinizi verip pidenize kavuşmak için can atıyorsunuz. Haçapuri‘nin mönüsünde; Trabzon peynirli yumurtalı, yuvarlak kavurmalı, yumurtalı Giresun yağlısı, kapalı kavurmalı, kapalı kıymalı, Trabzon peynirli, açık kuşbaşılı, açık kıymalı, Trabzon peynirli kavurmalı, ıspanaklı ve Trabzon peynirli kıymalı pide seçenekleri mevcut.

Yumurtalı Giresun Yağlısı, Haçapuri

Biz Haçapuri‘nin yumurtalı kavurmalı pidesini denedik ama aklımız deneyemediğimiz bir sürü pidede kaldı. Bunlar bir tanesi yukarıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz yumurtalı Giresun yağlısı. Yumurtaya bandırmanız için kenarlarını kesip getiriyorlar.

Kapalı Kavurmalı Yumurtalı Pide, Haçapuri

Kavurmalar Rize’den geliyor. Pidelerin yanında Trabzon tereyağları küçük kağıtlara sarılmış vaziyette geliyor. Elleriniz yağlanmadan pidelerin kenarlarında gezdiriyorsunuz. Yumurtalı pideyi bir uçtan köşesinden kopartıp diğer uca doğru ilerleyerek yiyorsunuz. Önce yumurtasını okşaya okşaya patlatmak şartıyla tabii. Haçapuri‘de kısa bir video çektik. Merak edenler izleyebilir.

Tatlı bir final yapmadan asla masadan kalkmıyoruz bildiğiniz üzere. Hamsiköy fırın sütlaç ( 8 TL) söyledik. Odun ateşinde toprak güveçte pişirilen az pirinçli kıvam olarak biraz sıvı enfes bir tatlı. Şeker miktarının iyi ayarlamışlar. Çok sevdik. Yanında taze fındıkla geliyor. Haçapuri‘ye bizi o şahane pidelerden mahrum bırakmadıkları için müteşekkiriz. Mekanı temiz ve şık ambiyansından ötürü de ayrıca tebrik etmek gerekir. Çalışanları oldukça ilgili ve güler yüzlü. Hala burada pide yemediyseniz mutlaka yolunuzu düşürmeniz gerekir.

Hamsiköy Fırın Sütlaç, Haçapuri

Adres: Hasanpaşa Mahallesi, Fahrettin Kerim Gökay Cd. No:11, 34722 Kadıköy/İstanbul
Telefon: 0216 450 23 00