Sürekli benzer menülerle karşılaştığımız sıradan restaurantlara gitmektense bazen değişilik yapmalı ve unutulmaya yüz tutmuş Osmanlı & Türk mutfak kültürümüzü yaşatmaya çalışan Saray Mutfağı temsilcilerimizi ziyaret etmeliyiz. Bunlardan biri de Osmanlı’nın önemli merkezlerinden biri olan Sultanahmet’te yer alan Matbah Restaurant, Ayasofya Müzesi’nin duvarına bitişik sokak üzerinde, Ottoman Hotel Imperial’ın içinde bulunuyor. Adını Osmanlıca’da Matbah (Matbah-ı Amire) yani mutfak anlamına gelen kelimeden almış.

3

Mekanda güler yüzlü ve ilgili personel ile karşılandık. İlk ikram, masamızda bizi bekleyen enfes Nardenk şerbeti oldu. Narçiçeği, erik ve üzümden yapılan bu şerbet kayıtlara göre Fatih Sultan Mehmet için Bursa’dan getirtilmiş. Başlangıç olarak; humus, babagannuş, lor peynir salatası ve imam bayıldı servis edildi. Babagannuşu zaten sevmemek olmaz. Köz patlıcan, süzme yoğurt ve sarımsakın harika buluşması ne kadar kötü olabilir ki?! Severek mideye indirdik. Lor peynir salatasının acılı olması harikaydı. Humusa kuş üzümü katarak hafif bir tatlı yorum katmışlar.

matbah restaurant-osmanlı mutfağı-bugunneyesem

Ara sıcak olarak gemici böreği aldık. El açması yufka içinde peynir çeşitleri ve çok az bezelye bulunan badem yağında kızartılmış, bal ile servis edilen gemici böreği muhteşem bir lezzetti! Tadı damağımızda kaldı. Denemeden geçmeyin yoksa pişmanlık sebebi olabilir. Tatlı ve tuzlu uyumuna hayran kalmamak elde değil.

gemici böreği-matbah restaurant

Ana yemeğimiz ise Kirde kebabı. Kendisi kıtır yufka yatağında süzme yoğurt üzerinde sebze ile kavrulmuş dana etinden oluşuyor. Eti bol kekikli sevmemiz ve kebapta yoğun kekik aroması almamız çok hoşuma gitti. Kirde kebabı ile bir başka hoşumuza giden şey ise sunuş şekli oldu.

kirde kebabı-matbah

Kapanışı ise helatiye tatlısı ile yapıyoruz. Helatiye; gül suyu şerbeti içerisinde küp kesilmiş sakızlı su muhallebi parçaları, mevsim meyveleri, badem ve fıstıktan oluşuyor. Gül suyu sevmiyorsunuz bunu sizlere önermiyoruz çünkü gül suyu aromasını fazlasıyla aldığınız bir tatlı olmuş. Bizim için iyi ve renkli bir kapanış oldu.

helatiye tatlısı-matbah

Menüsünden denemeyi istediğimiz diğer Osmanlı mutfağı lezzetleri için Matbah’a tekrar geleceğiz. Mutlaka yolunuz düşerse veya yurt dışından misafirleriniz gelirse buraya uğramalısınız.

fatih devri yemekleri

Osmanlı tarihinin ne denli lezzetli ve zengin olduğunu keşfetmelisiniz.

 

Adres: Cankurtaran Mh., Caferiye Sokak No:2, 34400 Istanbul

Telefon: (0212) 514 6151