Geç kalmış bir yazı ile karşınızdayız. Lozan meydanında minik bir patisserie. Köşede tek başına lezzetlerini keşfetmek isteyenleri bekler gibi bir edada adeta ama biraz snob bir havası da var. Adı Leone. Dört kız kardeşin işletmeciliğini yaptığı Leone Patisserie & Boulangerie, doğal ürünlerin geleneksel yöntemler kullanılarak hazırlandığı bir mekan. Fransız lezzetleri sunuluyor. Kardeşler, Fransız annelerinin isimini “Leone” ile yaşatıyor. Mekana kadın eli değdiği o kadar belli ki! Her yer tertemiz ve düzenli.

leone-patisserie-alsancak

Dilerseniz tazecik ekmeğinizi alıp evinize doğru yola koyulabilir veya Fransız lezzetlerinin tadına bakmak için Leone’da tatlı bir mola verebilirsiniz. Biz her ikisini de tercih ettik. Önce ekmeğimizi aldık. Tatlıların bulunduğu vitrine bakarken kendimize hakim olamadık ve kendimizi tatlıya verdik. Özellikle en çok sevdiğimiz ve evde çok sık yaptığımız tatlılardan biri olan limonlu mereng tartı denedik. Tart hamuru oldukça başarılıydı. Limon kreması ise çok hafifti.

leone-tatli-alsancak

Limon tartın yanında çilekli tart söyleyerek onun da tadına bakalım istedik. Yanında ise Türk kahvesini ihmal etmedik. Çilekli tartın pastacı kreması başarılıydı. Hafifti. Bazı kremalar maalesef yerken yağdan ötürü insanı çok rahatsız edebiliyor. Çilekler tazeydi. Yolunuz İzmir’e düşerse mutlaka Fransız tatlılarının izini sürmek için Leone’ı ziyaret edin.

leone-patisserie-izmir

Adres: Umurbey, Alsancak Limanı No:29, 35220 Konak/İzmir