Yerel Türk mutfağını destekleyen Eataly İstanbul’un gelenekselleşen pop-up restoranında geçtiğimiz hafta Kayseri mutfağının temsilcisi Çemen’s Gurme misafirdi. Kayseri’ye gidenlerin mutlaka tavsiye ettiği Çemen’s Gurme, ayağımıza kadar İstanbul’a gelmişken fırsatı değerlendirmek lazım dedik ve tutuk Zorlu AVM’nin yolunu..

Çemen’s Gurme‘nin menüsü hakkında bilgi sahibi olmak için yukarıdaki fotoğraflara göz atabilirsiniz. Kağıtta pastırma, yağ mantısı ve katmer denedik. Başyazıcı sırt pastırma, köy biberi, domates, maydanoz ve limondan oluşan kağıtta pastırma başlangıç niteliğinde. Fiyatı 23 TL.

Kağıtta Pastırma, Çemen’s Gurme

Katmer de aynı şekilde paylaşımlık. Toplamda 4 adet parça halinde gelen tahinli Kayseri katmeri yanında gül reçeli servis ediliyor. Özellikle gül reçeline bayıldık. Reçeli kendilerinin yaptıklarını söylediler ve dilerseniz satın da alabiliyorsunuz. Katmer çok cezbetmedi ama sırf gül reçeli yiyebilmek adına katmer yedik diyebiliriz.

Katmer, Çemen’s Gurme

Son olarak yağ mantısını denedik. Yağ mantısı, mayalı hamurda kızarmış olan bir tür kıymalı mantı. İlk başta porsiyon olarak gözümüze oldukça az gelse de mayalı hamur sayesinde hemen doyduk ve hatta hepsini bitiremedik. Bu sebepten ötürü ne tepsi mantısına ne de yağlamaya maalesef yerimiz kalmadı.

Yağ Mantısı, Çemen’s Gurme