Etiler’de kısa süre önce açılan 86’d Deli Sandwiches sayesinde şehirdeki lezzetli ve nitelikli sandviç arayışımız son buldu. Sandviçlerin yanı sıra çorba, salata, 86’d spesiyalleri, küçük atıştırmalık lezzetler, turtalar, kekler ve cookie çeşitlerden oluşan bir mönüsü var. 86’d Deli Sandwiches, özellikle corned beef sandviçleri ile dikkat çekiyor. Corn beef nedir diye merak edenleri hemen aydınlatalım. Corn beef, tuzlu suya yatırılan etin haşlanarak suyu süzdürüldükten sonra lif lif didiklenmesi ile elde edilen bir yiyecek.

cornbeef-sandvic-86d deli sandwiches

86’d Deli Sandwiches‘in mönüsünde 5 çeşit corned beef sandviç bulunuyor. Bunlar; BBQ & Cheese (23 TL), Mustard (23 TL), Reuben (24 TL), Hummus (23 TL) ve Gravy & Mushrooms (24 TL). Her biri 120 gram kürlenmiş dana etinden oluşan sandviçleri dilerseniz 180 gramlık olacak şekilde sipariş verebiliyorsunuz. Emmental peyniri, soğan, marul ve bbq sos birlikteliğinden oluşan BBQ & Cheese denedik. Sandviç ekmeklerini kendi büyüttükleri ekşi mayadan yapıyorlar. Oldukça doyurucu olan sandviçin yanına aç gözlük yaparak tater tots söyledim. Sol elimde kelebek kozası gibi duran şey. Çat çat kendini yedirten tehlikeli bir atıştırmalık. Bir nevi patates kroket.

Eğer yolunuz buraya düşerse gazlı içecek içmek yerine mutlaka mekanın kendi hazırlamış olduğu soğuk içecekleri denemelisiniz. Sunumları da takdire şayan! Dünya tatlısı iki kadın şef Ferhan Çetintaş ve Birce Köstem’in işlettiği 86’d Deli Sandwiches‘i gidilecek mekanlar listenize almalısınız. Jamie’s Italian’da çalışırken yakın dostluk kuran bu ikili kendi yollarını çizerek Reuben sandviç gibi henüz daha ülkemizde kimselerin yapmadığı özel sandviçler sunarak kendi müşteri kitlesi kısa sürede yaratmış durumda. Bu arada mekana ismini veren 86’d ne demek diye merak edenleriniz vardır. Mutfakta kullanılan ve herhangi bir yemeğin bittiğini veya tükendiğini anlatan bir jargon. Genel kültür bilgisi olarak aklınızın bir köşesinde bulunsun. 

Adres: Etiler Mahallesi, Seher Yıldız Sk. 22/b, 34337 Beşiktaş/İstanbul