Bana ”Seni Avrupa’ya bedava yollayacağız, bize bir tarih söylemen yeterli” deseler, kesinlikle Noel zamanını seçerim. Hava her ne kadar 5 derecenin altında olsa da noel pazarının hareketliliği içinizi ısıtır. Her yıl Avrupa’nın en güzel 10 Noel Pazarı tarzı listeler görürsünüz. Bir süredir takip ettiğime göre en güzel pazarlar listesine Budapeşte‘deki pazar da giriyor.  Vörösmarty Meydanı’ndaki büyük noel pazarında sadece hediyelik ve el işçiliği ürünleri değil, aynı zamanda yemek seçenekleri de çok bol. Bir de Aziz Stefan Bazilikası’nın önündeki meydanda da güzel bir pazar kuruluyor. Hem bu pazara buz pateni pisti de kuruyorlar.
Ben bu yılki noel pazarları ziyaretimin ertesinde, belki gelecek Noel için size fikir verir diye bol görselle desteklenmiş bir yazı hazırladım. Şunu söyleyebilirim ki, her duyunuz buradan çok memnun ayrılır. Damağınız langoş ile mutlu olurken, üşümüş ellerinizi sıcak şarap veya sıcak çikolata bardağınızla ısıtabilirsiniz. Burnunuza hitap edecek onlarca koku varken, gözleriniz de çevredeki süslemeler ve ışıklarla coşacak. Kulağınıza Çigan Müziği ezgileri çalınırken ayaklarınıza sahip çıkamayacak ve ritim tutmaya başlayacaksınız.
Yemeklere gelirsek, ekmekten yapılmış kaseler içerisinde gulaş çorbası içmeniz mümkün. Aynı zamanda gözünüzün önünde pişirilen langoşlardan da yiyebilirsiniz. Orijinal langoş ekşi krema ve peynir ile yeniyor. Fakat keyfinize göre onlarca çeşit kombinasyonla yemeniz mümkün. Vejeteryanlar için sebze soteli langoş mümkünken, et yemeyi sevenler için etli alternatifler de var.
Ayrıca belirtmeliyiz ki domuz eti yemek istemeyenler kesinlikle tedirgin olmasınlar, rahatça tüketebileceğiniz yemekler var. Dilim pizza alırken margarita seçebilirsiniz, ya da makarna yiyebilirsiniz, patatesin birçok çeşidini rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sebze soteli langoş ve orijinal gulaş çorbası içebilirsiniz. Çünkü Gulaşın orijinali dana eti ile hazırlanıyor.
Pazar yerinde en baskın koku ise tatlı tatlı kokan ve hazırlanışının her aşamasını dikkatle inceleyebildiğiniz ”Kürtoskalács”. Hamurun yoğruluşunu, şekil verilmesini, pişmesini ve süslenmesini izleyebilirsiniz. Bu tatlıyı Macaristan’ın çevresindeki ülkelerde de görmeniz mümkün. Mesela Çekya’da aynı tatlıya ”trdelnik” deniyor. Romanya ve Slovakya’da da aynı tatlı yapılıyor. İnce şerit haline getirilmiş hamur makara şeklinde sarılıyor. Ve döndürülerek pişiriliyor. Sonunda sizin istediğiniz malzemelerle dışı ve içi dolduruluyor. Dışına Hindistan cevizi, fındık, ceviz, şeker vb sürülebiliyor. İçine de krem şanti ve meyve doldurulabiliyor. Tatlı konusunu kapatmadan söylemeliyim ki bir adet Kürtoskalács iki kişiye yeter.
Ana yemeklerden Macar Mutfağına özgü hemen hemen her şeyi pazar yerinde bulmanız mümkün. Kaz ve ördek başlıca yemeklerinden. Yanında lahana ve patates gibi garnitürlerle servis ediyorlar. Pazarda balık yemeniz dahi mümkün. Yine domuzun her türlüsünü orada deneyebilirsiniz. Ve hatta at eti ve sucuğu bile bulabilirsiniz Macar Noel Pazarında. At sucuğunu görünce kendimizi kurallara uymayan tesislere baskın yapmış Uğur Dündar gibi hissettik. ”aaa at sucuğuu” diye naralar atmaya başladık. Denemedik onu, bu yüzden lezzeti hakkında yorum yapamayacağız.
Pazarda siz sıcak şarap içerken, tabii ki yavrularınız unutulmamış. Onlara da alkolsüz punch ve limon çayı gibi seçenekler sunulmuş. Yolunuz bir gün bir noel pazarına düşerse, langoş yiyip sıcak şarap içerken bizi hatırlamanız dileğiyle. İyi yıllar dileyip hepinizi öpüyorum…