Genel

Bira Dersleri

/

Geçtiğimiz günlerde alkollü içkiler konusunda eğitimler veren Uzkeba çatısı altında verilen bira eğitimine katıldım. Giriş seviyesindeki eğitim sunan programda biranın kısa tarihinden ham maddelerine, üretim aşamasından servis ve sunum kriterleri gibi pek çok konuyu ele alıyor. Bira dersleri aynı zamanda 14 farklı kategoride biranın duyusal analizle söz konusu kategorinin temel özelliklerini değerlendirmek, bira-yemek eşleşmesi dair temel yaklaşımları da kapsıyor. 

Bira Dersleri Eğitim İçeriği

  1. Bira Nedir? Bira Tarihine Genel Bakış
  2. Biranın Ham Maddeleri ve Bira Üretimi
  3. Bira Nasıl Servis Edilir?
  4. Biranın Duyusal Analizi + Birada İstenmeyen Temel Aromalar ve Lezzetler
  5. Temel Bira Stilleri ve Tadımı 
  6. Bira & Yemek Eşleşmesi

Bira Derslerinin Eğitmeni İdil Acar’ı Yakından Tanıyalım

İdil Acar

Bira dersleri birayı merak eden ve bira hakkında kendini geliştirmek isteyen herkese hitap ediyor. En önemlisi bira derslerinin konusunda uzman olan Türkiye’nin ilk kadın bira sommelieri ve Certified Cicerone olan sevgili İdil Acar tarafından verilmesi. 

İdil Acar, İstanbul Teknik Üniversite Gıda Mühendisliği Bölümü mezunu ve aynı zamanda şarap sektöründe geçmişi olan bir isim. Mezun olur olmaz alkollü içki sektörüne olan ilgisini ileriye taşımak için WSET eğitimlerini almış ve Corvus Şarapları’nda kısa bir süre şarap üretimini deneyimleme fırsatı bulmuş.

Profesyonel kariyerine Türk Tuborg’da devam ederken İngiltere’de Beer & Cider Academy’nin üç farklı bira eğitimini tamamlayıp, aynı akademinin bira sommelieri mülakatını da başarıyla geçmiş. Tüm bunlara ek; Cicerone adı verilen ve bira sektörü profesyonellerine yönelik servis, saklama koşulları, bira stilleri, bira lezzetleri ve değerlendirme kriterleri, ham madde ve üretim süreçleri ile bira yemek eşlemesi gibi konularda bira bilgisini ölçen sertifikasyon programını geçerek ülkemizdeki Certified Cicerone ünvanına sahip üç kişiden biri olmuş. İdil Acar, 2023 yılının başından beri Uzkeba’da Bira Dersleri‘nin eğitmeni olarak görev alıyor. 

Bira dersleri için şahane bir eğitim kitapçığı hazırlanmış. Bu sayede sunumda yer alan tüm bilgiler eğitim sonunda elinizin altında kitapçık olarak sizde kalıyor. Mola ve yemek arasıyla eğitimin süresi ortalama 7-8 saat sürüyor. İdil’in keyifli anlatımı ile bira eğitiminin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Son derece akıcı ve net bir şekilde tüm bilgisini aktarıyor. Dersin sonunda kısa bir sınav sizi bekliyor. Hemen gözünüz korkmasın! Sınavın amacı eğitimin verimliliğini ölçmek. Tüm katılımcılara sınav sonunda bira derslerinin anısına pin hediye ediliyor. Eğer biraya ilgi duyuyorsanız mutlaka Uzkeba‘nın eğitimlerini takip etmeniniz öneririm. Biranın yanı sıra viski, cin gibi yüksek alkollü içkiler konusunda da eğitim programları açılıyor. 

Eğitimler hakkında daha fazla bilgi almak için info@uzkeba.com’dan veya 0533 711 88 01 numaralı telefondan Uzkeba’nın kurucusu ve aynı zamanda eğitmenlerinden Yiğit Akdemir’e ulaşabilirsiniz.