“Bugün Ne Yesem?“; gittiği mekanlarda bir türlü ne yiyeceğine karar veremeyen insanların yaşadığı can sıkıcı büyük bir sorunsaldır. Eğer bizim gibi yemek yemek için yaşıyor ve yeni lezzetler peşinde koşmak sizleri de heyecanlandırıyorsa o zaman asla kötü yemeğe tahammül edemezsiniz. Amacımız gittiğimiz restoranlarda denediğimiz tatları artısıyla eksisiyle sizlerle paylaşmak ve mekan tavsiyeleri sunmak.

Yemek yemeyi ve yeni lezzetler peşinde koşmayı çok seven herkes için…

 

“Bugün Ne Yesem?” Ekibi

Yasemin Yar

yasemin yar1986 rekolte Marmaris doğumlu bir Oğlak burcu. İzmir Özel Türk Koleji Fen Lisesi'ni bitirdikten sonra Koç Üniversitesi Kimya bölümü kazanarak 2009 senesinde üniversiteden mezun oldu. 2011 yılında Koç Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği anabilim dalında yüksek lisansını tamamladı ve aynı bölümde doktora eğitimine devam ederek tam zamanlı araştırmacı olarak çalışırken uluslararası hakemli önemli dergilerde makaleleri yayınlandı.

Gastronomiye hep merakı olduğu için Bugün Ne Yesem'i kurdu. Çocukluk yaşlarında ailesinden gizlice evin kolonyalarını içen Tekel'in renkli likör şişelerinden bir yudum almak için çıldırırken yetişkin bir birey olunca üzümün peşinde Türkiye'nin hemen hemen bütün şaraphanelerini ve şaraplık bağ alanlarını gezdi. Akademik kariyer yolculuğuna 2016 yılında radikal bir kararla veda ederek Kavaklıdere Şarapları'nda çalışmaya başladı. Kalecik Karası ve Boğazkere üzüm çeşitlerinin hayranıdır. Kapadokya teruarında hayat bulan Emir üzümünün yeri kendisinde çok ayrıdır. Vazgeçilmezi olan köpüklü şarap konusunda konuşmaya bayılır. 

WSET (Wine & Spirit Education Trust) & ISG (International Sommelier Guild) gibi çeşitli şarap ve yüksek alkollü içkiler eğitimlerinden sonra 2021-2022 yıllarında ilgisini çeken tarım alanında biyodinamik tarım, bahçıvanlık, organik tarım, meyvecilik ve bağcılıkta aşılama gibi konularda özel dersler aldı. 

2022 yılının sonlarına doğru farklı alanlarda görev aldığı Kavaklıdere Şarapları'ndan ayrılarak Grape Moments ismindeki kendi danışmanlık şirketini kurmuştur. Türkiye Şarap Uzmanları ve Eğitmenleri Derneği'nin üyesidir. Bu sayfa gastronomi özelinde duyduğu ilginin sonucunda çıkmış olup özellikle şarap, üzüm ve şarapçılık konusunda yazıları kendi için yazıp arşiv olması için tutmaktadır. 

 

 

Suzan Yuşan

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi'nde okuyorum. Fakülte'de, sabahki derslerim öğlen ne yiyeceğimi, öğlenki derslerim akşam ne yiyeceğimi düşünerek geçiyordu. Ee madem günümün büyük kısmında yeme ve içme hayalleri kuruyorum, fikirlerimi ve önerilerimi "Bugün Ne Yesem?" ekibine katılarak geniş bir çevre ile paylaşayım dedim. Ben sizlere, sizler bana önererek hep "en güzelini" yiyelim içelim.